Czym różni się firma transportowa od firmy spedycyjnej?

Transport i spedycja to dwa pojęcia, które bardzo często są używane zamiennie, jednak nie jest to właściwe podejście. W rzeczywistości oznaczają one dwie różne dziedziny, które mimo branżowego podobieństwa mają pewne istotne różnice. Postanowiliśmy zatem wziąć na tapet transport i spedycję i sprawdzimy, jakimi zakresami obowiązków różni się firma transportowa od spedycyjnej. 

Firma transportowa

Firma transportowa to przedsiębiorstwo, które zajmuje się przewozem osób lub rzeczy przy użyciu odpowiednich środków transportu. Mogą to być samochody ciężarowe do 3,5 tony lub większe, statki, pociągi, samoloty i wiele innych. Co ważne, firma transportowa bierze na siebie odpowiedzialność za bezpieczny i terminowy przewóz ładunku z punktu A do punktu B. W umowie z przewoźnikiem jasno precyzuje się takie elementy jak cena, czas, miejsce, trasa, a także rozładunek i załadunek. Więcej na temat tego, jakie informacje są niezbędne do zlecenia transportu znajdziesz w innym artykule na naszym blogu. W kwestii firm transportowych warto dodać jeszcze jedno: mogą one działać samodzielnie, ale mogą też współpracować z zewnętrznymi spedytorami.

Firma transportowa w Polsce ‒ zakres odpowiedzialności

Jeśli chodzi Ci po głowie pomysł założenia firmy transportowej i zastanawiasz się od czego zacząć, powiemy jedną najważniejszą rzecz: warto się do tego przygotować krok po kroku. Wśród kwestii, jakie dobrze jest mieć na uwadze, znajduje się temat odpowiedzialności, którą ponosi przewoźnik w procesie transportu. Bezpieczeństwo przewożonego ładunku spoczywa na jego barkach, a zatem w momencie utraty czy uszkodzenia przesyłki, firma przewozowa może być pociągnięta do odpowiedzialności. O tym, jakie ewentualnie odstępstwa od tej zasady mogą mieć miejsce, przeczytasz w artykule „Jaka jest odpowiedzialność przewoźnika za uszkodzenie towaru?”.

Firmy przewozowe w Polsce ‒ czy jest ich dużo?

Według danych statystycznych z ostatnich lat, branża TSL dostarcza 375 mld złotych przychodu, z czego aż 85% stanowi transport ładunków. Drogowy transport towarów jest określany jako ta gałąź gospodarki, która ma jeden z największych wkładów w polskie PKB, a także jedno z najszybszych temp rozwoju. Co ciekawe polskie firmy przewozowe wykonują aż 15% transportów na najważniejszych trasach w Europie Zachodniej, w tym do Niemiec i Francji, które to kraje są jednymi z największych gospodarek w UE. Wśród znanych przykładów dużych przedsiębiorstw transportowych działających na polskim rynku są wszelkie firmy kurierskie, np. DHL. 

spedytor i przewoźnik
spedytor i przewoźnik

Firma spedycyjna ‒ co to takiego?

Jeśli sam transport to przewiezienie ładunku z jednego miejsca do drugiego, to spedycja jest branżą, która cały ten przewóz organizuje i pilotuje. W jej ramach mamy do czynienia z planowaniem tras, wyborem środków transportu, a także właśnie ustalenia podejmowane z przewoźnikami, negocjacje z nimi, załatwienia zezwoleń, dokumentacji oraz ubezpieczeń i w końcu monitorowanie całego przebiegu transportu. Firma spedycyjna nie musi posiadać własnej floty pojazdów. W takiej sytuacji korzysta z usług firm transportowych.

Polska firma spedycyjna ‒ według przepisów prawa

Branża spedycyjna jest nieco mniejsza niż gałąź stricte transportowa. W Polsce jej działanie jest regulowane przez rozmaite krajowe rozporządzenia, ale i umowy funkcjonujące w transporcie międzynarodowym. Wśród dokumentów, z jakimi warto się zapoznać przed założeniem firmy spedycyjnej są:

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

  • dokumenty dotyczące ogólnych zasad przewozów (np. COTIF w transporcie kolejowym, uchwała IATA w transporcie lotniczym, zasady listu przewozowego CMR, konwencja TIR o wymaganiach celnych w czasie transportu drogowego itp.);
  • umowy międzynarodowe dotyczące ładunków specjalnych (np. transport ADR, czyli materiałów niebezpiecznych);
  • OPWS ‒ Ogólne Polskie Warunki Spedycji, czyli przepisy przygotowane w oparciu o Kodeks cywilny;
  • oświadczenia rządowe;
  • zasady przygotowania umowy spedycji, w której uwzględnia się najważniejsze prawa i obowiązki zarówno klienta ‒ zlecającego, jak i spedytora.

Stan-Trans ‒ czyli dwa w jednym

Firma Stan-Trans prowadzi działalność transportowo-spedycyjną. Oznacza to, że zlecając nam przewóz konkretnych ładunków, nie musisz martwić się o odrębny cennik dla firmy spedycyjnej oraz dodatkowe koszty za transport. Nasza wycena będzie kompleksowo obejmować zarówno organizację, jak i wykonanie usługi transportowej. A jak realizujemy zlecenia? Bezpiecznie i na czas! Skontaktuj się z naszym doradcą w sprawie szczegółów współpracy z naszymi specjalistami.

firma spedycyjna i transportowa - zakres obowiązków
firma spedycyjna i transportowa – zakres obowiązków

Sprawdź

pozostałe wpisy

drogowy transport towarów z Francji Transport na trasie Francja-Polska ‒ najważniejsze informacje

Francja, jako jeden z krajów Unii Europejskiej, wciąż znajduje się w czołówce destynacji, z którymi Polska prowadzi ożywioną relację transportową. Statystyki z rynku gospodarczego pokazują, że Francja jest naszym ważnym […]

23/04/2024 - StanTrans_Admin

Jakie są kluczowe zalety współpracy z profesjonalnym spedytorem w zakresie dostaw międzynarodowych?

W dzisiejszym, globalnym świecie, gdzie granice handlowe są coraz bardziej otwarte, transport międzynarodowy stał się niezwykle istotną gałęzią gospodarek wielu krajów. Firmy z różnych obszarów szukają sposobów na optymalizację swoich […]

09/04/2024 - StanTrans_Admin

spedycja niemiecka - co warto wiedzieć? Co warto wiedzieć o transporcie towarów z i do Niemiec?

Niemcy, jako jedna z największych gospodarek w Europie i główny partner handlowy Polski, odgrywają kluczową rolę w międzynarodowym obrocie towarowym. Transport towarów z i do Niemiec jest więc niezwykle ważny […]

28/03/2024 - StanTrans_Admin

Czym różni się firma transportowa od firmy spedycyjnej?

Transport i spedycja to dwa pojęcia, które bardzo często są używane zamiennie, jednak nie jest to właściwe podejście. W rzeczywistości oznaczają one dwie różne dziedziny, które mimo branżowego podobieństwa mają […]

22/02/2024 - StanTrans_Admin