Zlecenia transportu ‒ o czym warto pamiętać?

Jednym z ważniejszych elementów w kontekście funkcjonowania firm zajmujących się logistyką i transportem krajowym oraz zagranicznym są właśnie zlecenia transportowe. Nic dziwnego ‒ bez zleceń firma transportowa nie może istnieć. Zlecenie transportowe możemy jednak rozumieć też jako dokument, w którym zawiera się wszelkie podstawowe aspekty związane z płynną organizacją każdorazowego procesu transportowego. Zastanówmy się zatem, jakie są rodzaje zleceń, co zawierają i o czym bezwzględnie trzeba pamiętać, by zapewnić ich prawidłową realizację.

Zlecenie transportowe ‒ co to takiego?

Zleceniem transportowym nazywamy umowę, która obliguje przewoźnika do przetransportowania konkretnie określonych towarów, ładunków z punktu A do punktu B ‒ od zleceniodawcy do odbiorcy. Cały proces ma się odbywać zgodnie z warunkami, które zostają precyzyjnie opisane w danym dokumencie. Jakie zatem informacje są niezbędne do zlecenia transportu? Zlecenie transportowe jest ważne dla procesu transportowego, ponieważ precyzuje:

  • co i w jakich ilościach będzie przewożone;
  • gdzie nastąpi załadunek i rozładunek towarów;
  • kiedy będzie zorganizowany transport;
  • jakie ewentualnie są dodatkowe wymagania dla każdorazowego przewozu (np. konieczność wykorzystania specjalistycznego sprzętu).

Wiele osób zastanawia się, czy list przewozowy może zastąpić zlecenie transportowe. A może są to pojęcia wymienne? Na naszym blogu wyjaśnialiśmy już kiedyś po co tyle dokumentów i czym różni się list przewozowy od zlecenia transportu. Zachęcamy Cię do lektury tamtego tekstu!

co zawiera zlecenie transportowe?
co zawiera zlecenie transportowe?

Dlaczego dobrze jest spisać wszystkie postanowienia takiej umowy?

Zlecenie transportowe dobrze jest mieć na papierze. Doświadczenie w branży transportowej pokazuje, że tylko to, co jest zapisane, może zminimalizować ryzyko nieporozumień na linii zleceniodawca‒przewoźnik. Mimo że nie ma prawnego wymogu, by zlecenie zostało spisane, w razie wystąpienia sporu, dużo łatwiej odnieść się do ustaleń zawartych w formie pisemnej, niż ustnej.

Stałe zlecenia transportowe

Firmy transportowe cenią sobie długoterminową formę współpracy ze zleceniodawcą. Właśnie tak działa stałe zlecenie transportowe. W jego ramach transporty są realizowane regularnie, według wcześniej ustalonego harmonogramu. Z takiego rozwiązania chętnie korzystają przedsiębiorstwa, które stale wysyłają coś klientom, kontrahentom bądź mają sporo przewozów w obrębie wewnętrznych oddziałów firmy. Wśród przykładów są zatem:

  • firmy produkcyjne ‒ potrzebujące regularnych dostaw surowców oraz odbioru przygotowanych produktów;
  • magazyny ‒ realizujące stały przepływ towarów do sklepów lub klientów indywidualnych;
  • firmy logistyczne ‒ zarządzające transportem dla wielu klientów i potrzebujące stałych partnerów do współpracy.

Stałe zlecenie transportowe przynosi w takiej działalności wiele korzyści: oszczędność czasu, pewność realizacji dostaw, optymalizację kosztów czy lepsze planowanie działalności operacyjnej. Wśród zalet takiego rozwiązania jest też możliwość negocjacji lepszych (bardziej hurtowych) stawek.

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

„Dam stałe zlecenie transportowe”

Takiej frazy wypatrują pracownicy firm, które chętnie nawiązałyby stałą współpracę ze zleceniodawcą. Zastanawiasz się, gdzie szukać stałych zleceń transportowych? Sprawdzą się tutaj zarówno giełdy transportowe w wersji platform online, przetargi na usługi transportowe, ale też współpraca ze spedytorami, którzy co jakiś czas szukają wykonawców do zleceń, które obsługują. W nawiązaniu do tematu spedycji: pamiętaj, że zlecenie transportowe a spedycyjne to nie to samo! Na naszym blogu znajdziesz precyzyjne wytłumaczenie, czym róznią się te dwie formy.

Jesteś po drugiej stronie i to Ty chcesz zlecić transport? Szukasz firmy transportowej, która zagwarantuje Ci wcześniej wymienione korzyści wynikające ze stałej współpracy? W Stan-Trans chętnie przyjmiemy stałe zlecenie transportowe na TIR-a lub inny pojazd z naszej floty. Sprawdź, co możemy Ci zaoferować i odezwij się do nas w wolnej chwili! 

Wzór zlecenia transportowego

Przygotowując zlecenie transportowe, warto skorzystać z gotowych wzorów, których znajdziesz w internecie bez liku. Zwróć jednak uwagę, by zawierały one nie tylko najpotrzebniejsze informacje, ale miały też miejsce na wyszczególnienie wymagań specjalnych. Podczas zapisywania ustaleń zlecenia transportowego zasada jest prosta: im więcej danych, tym lepiej. 

Możesz też śmiało skorzystać z naszego gotowego formularza zapytania o zlecanie transportu ‒ zawiera on właśnie te najważniejsze informacje, o których wspominaliśmy.

Zlecenia transportowe do 3,5 tony

Transport towarów do 3,5 tony jest bardzo popularny. Korzystają z niego często te firmy, które nie potrzebują dużych ciężarówek. Dla rynku lokalnego jest to rozwiązanie idealne, gdyż łączy podejście ekonomiczne z elastycznym (cennik jest dopasowany do mniejszych ilości przewożonego towaru). Ten rodzaj transportu występuje zarówno jako pojedyncze, jak i stałe zlecenia. 

Niezależnie od tego, czy jesteś dużą korporacją i korzystasz z regularnych dostaw, czy prowadzisz małą firmę i zlecasz transport do 3,5 tony, zrozumienie i przygotowanie prawidłowych zleceń transportowych pozwoli Ci na sprawną i efektywną realizację rozmaitych procesów logistycznych.

Skorzystaj

z szybkiej wyceny

Skontaktuj się z naszymi sprzedawcami - otrzymasz oferte w 45 minut!

stałe zlecenia transportowe i ich korzyści
stałe zlecenia transportowe i ich korzyści

Sprawdź

pozostałe wpisy

spedytor doglądający załadunku towarów Co należy do obowiązków spedytora?

Wśród ważniejszych aktorów sceny organizacji transportu warto wymienić spedytorów. Wykonują oni wiele istotnych zadań, które obejmują całkiem szeroki zakres czynności ‒ i to zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym. […]

10/09/2024 - StanTrans_Admin

Zlecenia transportu ‒ o czym warto pamiętać?

Jednym z ważniejszych elementów w kontekście funkcjonowania firm zajmujących się logistyką i transportem krajowym oraz zagranicznym są właśnie zlecenia transportowe. Nic dziwnego ‒ bez zleceń firma transportowa nie może istnieć. […]

27/08/2024 - StanTrans_Admin

Kto wypisuje CMR?

CMR, czyli międzynarodowy list przewozowy, jest jednym z istotniejszych dokumentów, jakie można spotkać w międzynarodowym transporcie drogowym. Czym dokładnie jest CMR? Kto jest odpowiedzialny za jego wystawienie? Jak prawidłowo wypełnić […]

29/07/2024 - StanTrans_Admin

Czym jest strefa czystego transportu?

Strefa czystego transportu (SCT) to innowacyjna inicjatywa, która zmienia oblicze miejskiej mobilności. Obejmuje specjalnie wyznaczone obszary miast, w których obowiązują restrykcyjne zasady ograniczenia wjazdu dla niektórych pojazdów. Celem wprowadzania stref […]

15/07/2024 - StanTrans_Admin