Jak wybrać przewoźnika w transporcie drogowym towarów?

Transport ciężarowy międzynarodowy towarów

Patrząc na to, jak wygląda sytuacja na rynku transportu, zapewne większość zleceniodawców zakrzyknie, że najważniejsza jest stawka. Oczywiście, stawka jest jak najbardziej istotna. To od niej zależy rentowność sprzedanych produktów. To ona może pochłonąć całą marżę, czyniąc transakcję bezsensowną. Pozostaje jednak uzasadnione pytanie, czy tylko stawka się liczy. A jeśli nie tylko ‒ to na co zwrócić uwagę, poszukując rzetelnych dostawców usług transportowych?

Kim jest przewoźnik drogowy?

Najprościej rzecz ujmując, przewoźnik jest w Polsce przedsiębiorcą, który posiada zarejestrowaną działalność gospodarczą i oferuje usługi związane z wykonywaniem transportu drogowego. Osoba taka, by w pełni legalnie prowadzić biznes transportowy, powinna posiadać odpowiednie zezwolenia.

Oto siedem wskazówek, które warto mieć z tyłu głowy, kiedy przystępujemy do podjęcia decyzji, z usług którego polskiego przewoźnika drogowego chcemy skorzystać.

Staż firmy

Jest dosyć logiczne, że firmy transportowe które działają na rynku więcej niż dwa lata są bardziej wiarygodne niż te posiadające dwa miesiące stażu. Warto zerknąć, ile doświadczenia ma nasz potencjalny przewoźnik. Same giełdy transportowe wymuszają okres karencji, zanim przekażą dostęp świeżo upieczonym przewoźnikom. Przy tej okazji trzeba zwrócić jeszcze uwagę na to, by w okresie działalności naszego przewoźnika nie występowały przestoje. Trzeba mieć świadomość, że wykupywanie firm przewozowych z historią jest praktykowane przez oszustów. Taki przewoźnik raczej nie dotrze z naszym towarem na miejsce rozładunku.

Wymagane licencje

Zarobkowy przewóz drogowy rzeczy jest możliwy tylko po otrzymaniu odpowiedniej licencji. Taka licencja nie jest wymagana, gdy przewoźnik transportowy posługuje się wyłącznie flotą do 3,5 tony dopuszczalnej masy całkowitej w obrębie kraju. Z kolei od maja 2022 r. odpowiednie zezwolenie muszą uzyskać przewoźnicy obsługujący transporty międzynarodowe busami o DMC 2,5‒3,5 tony. 

Zasadniczo możemy rozróżnić uprawnienia na transport krajowy i transport międzynarodowy. Warto sprawdzić datę wygaśnięcia danej licencji (w przypadku transportu międzynarodowego) oraz to, czy któryś z dokumentów nie został cofnięty, na przykład z powodu utraty dobrej reputacji osoby zarządzającej transportem.

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

Polisa ubezpieczeniowa (OCP)

Jeśli lubimy hazard możemy zignorować weryfikację tego dokumentu, ale chyba jednak fajnie byłoby otrzymać odszkodowanie w razie nieprzewidzianych okoliczności. Taką możliwość daje nam odpowiedzialność cywilna przewoźnika – ubezpieczenie od niewykonania lub nierzetelnego wykonania usługi przewozu. Co jest w nim istotne z punktu widzenia zleceniodawcy? Zdecydowanie termin ważności, wartość ubezpieczenia, zakres terytorialny oraz wyłączenia i warunki specjalne. Wydaje się logiczne, że nie powierzymy naszego towaru wysyłanego na przykład do Niemiec przewoźnikowi z ubezpieczeniem wyłącznie w ruchu krajowym albo z wartością ubezpieczenia niepokrywającą minimalnych kwot za transport. Już nie wspominając o tym, że niektóre polisy zakładają wyłączenie pewnych towarów z osłony danego ubezpieczenia. Czytając polisę przewoźnika transportowego, można zatem uniknąć wielu problemów w przyszłości.

Jeśli ten wątek wydaje Ci się interesujący, zajrzyj do pozostałych wpisów na naszym blogu. Możesz tam m.in. znaleźć najważniejsze informacje o ubezpieczeniu przewoźnika.

transport drogowy towarów - jakiego przewoźnika wybrać?
transport drogowy towarów – jakiego przewoźnika wybrać?

Dobre opinie w branży

To, jak będzie wyglądała współpraca z konkretnym przewoźnikiem, można próbować ustalić jeszcze przed podpisaniem zlecenia. Jak? Najprostsza możliwa droga w XXI wieku to przegląd Internetu. Współczesne media społecznościowe, wizytówki Google czy fora branżowe mogą przynieść wiele cennych informacji na temat doświadczeń innych klientów danej firmy przewozowej. W szczególności warto zwracać uwagę na te opinie, które dodatkowo zawierają komentarz opisujący rodzaj ocenianej współpracy.

Własna flota

Kwestia wyboru przewoźnika może być podyktowana faktem posiadania przez niego własnej rozbudowanej floty samochodowej. To spore ułatwienie, które daje możliwość szybkiego i niezależnego wyboru pojazdu, adekwatnego do konkretnego zlecenia. W niektórych przypadkach zapotrzebowanie klienta wymaga drogowego transportu ponadgabarytowego, co wiąże się z wykorzystaniem niestandardowych samochodów. Podobna sytuacja występuje, kiedy zlecenie obejmuje transport ADR, czyli przewóz towarów niebezpiecznych. Wówczas dobrze jest znaleźć takiego przewoźnika drogowego, który zaproponuje wykorzystanie własnych, sprawdzonych pojazdów. 

W Stan Trans oferujemy bardzo szeroki wybór samochodów. W naszym taborze znajdują się zarówno samochody dostawcze, ciężarowe, naczepy niskopodwoziowe, busy, naczepy specjalistyczne (np. chłodnia) i wiele innych. Zachęcamy do pełnego zapoznania się z naszą flotą

Czas ‒ sprzymierzeniec przewoźnika

Bo czas to pieniądz! Każdemu zależy na jak najszybszej realizacji zleceń, dlatego o ten aspekt również dobrze jest zapytać w momencie ustalania wszelkich szczegółów z firmą przewozową. Liczyć się będzie szybkość wyceny zlecenia, przygotowania konkretnej oferty, a także zaplanowania transportu samochodowego i oczywiście jego wykonanie ‒ terminowe i przy tym bezpieczne. Oprócz tego z pewnością weźmiemy pod uwagę możliwość transportu ekspresowego, również przez przewoźnika międzynarodowego. Takie przejazdy są organizowane zwykle jeszcze tego samego dnia, kiedy zostały zlecone. Jeśli masz jakiś ładunek do przewiezienia na wczoraj, zajrzyj do zakładki Usługi i sprawdź, jak wygląda transport ekspresowy w Stan Trans

Skorzystaj

z szybkiej wyceny

Skontaktuj się z naszymi sprzedawcami - otrzymasz oferte w 45 minut!

na co zwracać uwagę przy wyborze przewoźnika?
na co zwracać uwagę przy wyborze przewoźnika?

Odpowiedni przewoźnik drogowy do Twojego zlecenia

O tym też warto pamiętać. Jeżeli zlecenie, które zamierzamy przedstawić przewoźnikowi wykracza w oczywisty sposób poza jego ofertę, to nie stanie się on idealnym kandydatem do współpracy. Jakie przypadki są tymi oczywistymi? Przykład: widzimy w ofercie firmy przewozowej jasny komunikat o tym, że wykonuje ona transport drogowy towarów jedynie w obszarze krajowym, a my potrzebujemy przewieźć ładunek za granicę. Z prostego powodu nie wybierzemy tego przewoźnika do wykonania naszego zlecenia.

Nieco inaczej rzecz się będzie miała, jeśli w ofercie przewoźnika znajdziemy informację o tym, że realizuje on międzynarodowy transport drogowy ‒ tak jak Stan Trans. 

Mamy nadzieję, że te kilka kwestii pomoże Ci wybrać wzorowego kandydata do przewozu Twoich towarów. Masz może jakieś pytania, chcesz rozwinąć któryś wątek z naszym doradcą? Zapraszamy Cię do kontaktu ‒ chętnie doradzimy i rozwiejemy wszelkie wątpliwości związane z transportem.

Sprawdź

pozostałe wpisy

spedytor doglądający załadunku towarów Co należy do obowiązków spedytora?

Wśród ważniejszych aktorów sceny organizacji transportu warto wymienić spedytorów. Wykonują oni wiele istotnych zadań, które obejmują całkiem szeroki zakres czynności ‒ i to zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym. […]

10/09/2024 - StanTrans_Admin

Zlecenia transportu ‒ o czym warto pamiętać?

Jednym z ważniejszych elementów w kontekście funkcjonowania firm zajmujących się logistyką i transportem krajowym oraz zagranicznym są właśnie zlecenia transportowe. Nic dziwnego ‒ bez zleceń firma transportowa nie może istnieć. […]

27/08/2024 - StanTrans_Admin

Kto wypisuje CMR?

CMR, czyli międzynarodowy list przewozowy, jest jednym z istotniejszych dokumentów, jakie można spotkać w międzynarodowym transporcie drogowym. Czym dokładnie jest CMR? Kto jest odpowiedzialny za jego wystawienie? Jak prawidłowo wypełnić […]

29/07/2024 - StanTrans_Admin

Czym jest strefa czystego transportu?

Strefa czystego transportu (SCT) to innowacyjna inicjatywa, która zmienia oblicze miejskiej mobilności. Obejmuje specjalnie wyznaczone obszary miast, w których obowiązują restrykcyjne zasady ograniczenia wjazdu dla niektórych pojazdów. Celem wprowadzania stref […]

15/07/2024 - StanTrans_Admin