Ubezpieczenie przewoźnika – najważniejsze informacje

co to jest ocp przewoźnika

Od momentu przejęcia towaru do wydania go jego odbiorcy może się sporo wydarzyć. Za ładunek i to, co się z nim dzieje, jest w tym czasie odpowiedzialny przewoźnik. Wskutek różnych nieprzewidzianych sytuacji może się zdarzyć, że transport towaru nie zostanie dostarczony na miejsce tak, jak to było zaplanowane. Na takie okazje, warto by przewoźnik był ubezpieczony i posiadał OCP.

Czym jest OCP?

Rozwinięcie skrótu OCP jest dość proste. Dotyczy on pewnego rodzaju ubezpieczenia od odpowiedzialność cywilnej przewoźnika. Główną rolą takiej polisy jest ochrona przewoźnika przed stratami finansowymi powiązanymi z brakiem należytego wykonania umowy przewozowej. 

Usługa przewozu jest traktowana za niewłaściwie zrealizowaną, kiedy przewożony towar zaginie, zostanie skradziony czy też powstaną w nim uszkodzenia w trakcie transportu lub przeładunku. Przewóz może również nie zostać zrealizowany w ogóle i w takich przypadkach posiadanie OCP także będzie przydatne.

ubezpieczenie przewoźnika ocp
ubezpieczenie przewoźnika ocp

OCP – czy jest dla przewoźnika obowiązkowe?

OCP dla przewoźnika jest zupełnie dobrowolne. Jednak posiadanie takiego ubezpieczenia daje szereg korzyści. Niewątpliwie najważniejszą z nich jest możliwość uzyskania odszkodowania w sytuacji kryzysowej. To daje przedsiębiorcy prowadzącemu firmę przewozową szansę na utrzymanie ciągłości finansowej w jego działalności. Trzeba pamiętać, że szkody pieniężne wynikłe z niewykonania umowy przewozowej mogą być naprawdę bardzo wysokie. Posiadanie ubezpieczenia przewoźnika OCP to również sygnał dla naszych partnerów biznesowych, który wyraźnie informuje, że znajdujemy się w branży nie od dziś i poważnie traktujemy naszą pracę. 

Ubezpieczenie przewoźnika do licencji

Posiadanie OCP nie jest co prawda obowiązkowe, ale jeśli przewoźnik stara się o licencję transportową, to jednym z obowiązków jest potwierdzenie zdolności finansowej. Wówczas polisa ubezpieczeniowa od odpowiedzialności cywilnej zawodu przewoźnika drogowego stanowi jedną z możliwości na wypełnienie wymogów przez starającego się o licencję. 

Warto mieć na uwadze, że starty wynikłe z nienależytego wykonania przewozu mogą być w niektórych przypadkach tak wysokie, że perspektywa ewentualnych długów i niewypłacalności firmy, skłania przewoźników do wykupienia OCP.

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

Co obejmuje polisa OCP w transporcie krajowym?

W standardowym zakresie ubezpieczenia przewoźnika OCP znajdziemy kilka kluczowych punktów dotyczących ochrony:

  • przed nienależytym wykonaniem usługi przewozowej,
  • w przypadku niewykonanie umowy przewozu,
  • w przypadku kradzieży towaru,
  • przy niezgodności z zaplanowanymi terminami w umowie przewozu,
  • w momencie uszkodzenia przewożonego towaru lub jego zniszczenia.

Niektórzy ubezpieczyciele posiadają w swoich usługach dodatkowe opcje, które rozszerzają podstawowy zakres obowiązującej polisy. W takich sytuacjach można np. rozbudować swoje ubezpieczenie o kwestie związane z przewozem leków, towarów niebezpiecznych ADR, zwierząt i innych szkód, które mogą mieć miejsce, a których podstawowe OCP nie obejmuje. W każdej sytuacji dobrze jest przyglądnąć się swojej polisie i sprawdzić, co dokładnie mamy w niej zagwarantowane, a czego być może realnie jeszcze potrzebujemy.

Kiedy OCP nie ma mocy prawnej?

Ustalając ramy obowiązywania ubezpieczenia OCP, dobrze jest też zwrócić uwagę na listę sytuacji, w których dana polisa nie będzie mieć zastosowania. Wśród najczęściej występujących okoliczności pojawia się:

  • transport towaru w państwie, w którym OC przewoźnika nie ma mocy prawnej,
  • uszkodzenia pojazdów,
  • niedostosowanie się przewoźnika do zasad BHP, w tym czasu pracy kierowców,
  • łamanie przepisów prawa przewozowego, np. brak uprawnień osoby kierującej pojazdem.

Czasem przewoźnicy zastanawiają się, czy tradycyjne OC – które jest obowiązkowe i znają je wszyscy kierowcy – wystarczy. Ubezpieczenie przewoźnika OPC może się jednak okazać niezbędne do prowadzenia działalności w branży transportowej. Mimo dobrowolności w jego wykupieniu, sporo klientów nie odważy się powierzyć swojego towaru przewoźnikowi bez gwarancji ubezpieczenia. 

Bezpieczne, szybkie i ubezpieczone przewozy możesz za to zrealizować we współpracy z firmą transportową Stan Trans. Zapraszamy do kontaktu!

co to jest ocp przewoźnika
co to jest ocp przewoźnika

Sprawdź

pozostałe wpisy

drogowy transport towarów z Francji Transport na trasie Francja-Polska ‒ najważniejsze informacje

Francja, jako jeden z krajów Unii Europejskiej, wciąż znajduje się w czołówce destynacji, z którymi Polska prowadzi ożywioną relację transportową. Statystyki z rynku gospodarczego pokazują, że Francja jest naszym ważnym […]

23/04/2024 - StanTrans_Admin

Jakie są kluczowe zalety współpracy z profesjonalnym spedytorem w zakresie dostaw międzynarodowych?

W dzisiejszym, globalnym świecie, gdzie granice handlowe są coraz bardziej otwarte, transport międzynarodowy stał się niezwykle istotną gałęzią gospodarek wielu krajów. Firmy z różnych obszarów szukają sposobów na optymalizację swoich […]

09/04/2024 - StanTrans_Admin

spedycja niemiecka - co warto wiedzieć? Co warto wiedzieć o transporcie towarów z i do Niemiec?

Niemcy, jako jedna z największych gospodarek w Europie i główny partner handlowy Polski, odgrywają kluczową rolę w międzynarodowym obrocie towarowym. Transport towarów z i do Niemiec jest więc niezwykle ważny […]

28/03/2024 - StanTrans_Admin

Czym różni się firma transportowa od firmy spedycyjnej?

Transport i spedycja to dwa pojęcia, które bardzo często są używane zamiennie, jednak nie jest to właściwe podejście. W rzeczywistości oznaczają one dwie różne dziedziny, które mimo branżowego podobieństwa mają […]

22/02/2024 - StanTrans_Admin