Transport LTL – czyli jaki?

transport LTL

W logistyce i spedycji mamy do czynienia z rozmaitymi wariantami przewozów. Istnieją transporty krajowe, międzynarodowe, ale też te związane z ładunkiem, jak na przykład transport towarów niebezpiecznych ADR czy transport chłodniczy. Równie ciekawym rodzajem jest transport LTL, inaczej nazywany drobnicowym.

Transport LTL – co to znaczy?

Skrót LTL (z ang. Less Than Truckload) oznacza taki rodzaj transportu, w którym jeden ładunek nie wykorzystuje całej powierzchni pojazdu. Dzięki temu towarów w trakcie jednej podróży może znaleźć się więcej. W niektórych przypadkach może to spowodować wydłużenie czasu dostawy, jednak dobrych stron tego sposobu przewożenia ładunków jest znacznie więcej. Dzięki nim transport LTL jest jednym z najczęściej wybieranych na rynku. W języku branżowym transport LTL określa się również mianem drobnicowego, częściowego lub w doładunku.

Kiedy zdecydować się na transport LTL?

Transport LTL wybierają klienci, którzy potrzebują przewieźć niewielką przesyłkę – za dużą dla pojedynczego kuriera, ale za małą na zagospodarowanie całego samochodu ciężarowego. Dlatego też częstym zleceniodawcą firm przewozowych są małe przedsiębiorstwa, które nie wysyłają dużych towarów. Transport drobnicowy to dobre rozwiązanie w przypadku dostarczania niedużych przesyłek do odbiorców znajdujących się w różnych lokalizacjach.

transport LTL
transport LTL

Zalety transportu częściowego

Zastanawiasz się, dlaczego warto wybierać transport częściowy? Ma on kilka istotnych plusów, wśród których warto wymienić takie aspekty jak:

  • cena – w przypadku transportu LTL zleceniodawca płaci wyłącznie za miejsce zajmowane przez jego ładunki. Takie rozwiązanie gwarantuje dużo niższe koszty, niż w przypadku transportu FTL, który polega na wynajęciu całego pojazdu przez jednego klienta. Dzięki zebraniu większej liczby małych przesyłek, firma przewozowa nie traci na przewożeniu “powietrza”, a klient ponosi niższe koszty.
  • efektywność – elastyczne podejście do odbierania i rozwożenia przesyłek daje możliwość jeszcze lepszej efektywności i realizacji wielu zleceń podczas jednej trasy przewoźnika.
  • popularność – dzięki temu, że transport LTL jest dosyć częstym wyborem klientów, znalezienie firmy przewozowej, która ma go w swojej ofercie, nie jest problematyczne.
  • dostępność na różnych obszarach – nieważne, czy potrzebujesz przewieźć coś na terenie Polski, czy może wysyłasz towar za granicę – możesz skorzystać z transportu drobnicowego krajowego lub międzynarodowego.
  • ekologia – przewóz wielu przesyłek za jednym razem ogranicza zużycie energii i emisję dwutlenku węgla. Więcej przesyłek w jednym samochodzie, to mniej samochodów na drogach.
  • monitorowanie przesyłekfirmy transportowe często w swojej ofercie mają opcję sprawdzania, gdzie aktualnie znajduje się przesyłka klienta. To daje poczucie komfortu i kontroli nad zleceniem, dzięki czemu zleceniodawca firmy przewozowej wie też, jakie komunikaty wysyłać swoim klientom, którzy czekają na wysłany towar.

Transport w doładunku z firmą Stan Trans!

Nasza firma od lat zajmuje się zarówno transportem międzynarodowym LTL, jak i krajowym. Drobne przesyłki przewozimy sprawnie, bezpiecznie i – co ważne – według umówionego harmonogramu. Jak się okazuje, transport częściowy realizowany przez nasz zespół najczęściej zamyka się w kilku godzinach, choć teoretycznie wiele przystanków na trasie może wydłużyć czas podróży. Z firmą Stan Trans masz jednak pewność, że damy Ci znać od razu, jaki czas jest przewidywany w przypadku Twojego zlecenia. Dla nas istotny jest Twój komfort, dlatego od chwili przyjęcia zamówienia nasz konsultant będzie z Tobą w stałym kontakcie i podzieli się każdą informacją na temat transportu. Nawet gdyby była to pora nocna możesz liczyć na bieżące wiadomości o statusie przewozu. 

Wybór krajowego transportu częściowego jest rozsądnym posunięciem przede wszystkim ze względów optymalizacji kosztów. Pamiętaj jednak, by zdecydować się na współpracę z zaufanym partnerem na rynku przewozowym. Zapraszamy do kontaktu!

Sprawdź

pozostałe wpisy

Jak wybrać przewoźnika w transporcie drogowym towarów?

Patrząc na to, jak wygląda sytuacja na rynku transportu, zapewne większość zleceniodawców zakrzyknie, że najważniejsza jest stawka. Oczywiście, stawka jest jak najbardziej istotna. To od niej zależy rentowność sprzedanych produktów. […]

05/12/2023 - admin

Zwolnienie odpowiedzialności przewoźnika przy niedostatecznym opakowaniu towaru

Czy przewoźnik ponosi odpowiedzialność za to, co się dzieje z powierzonym mu towarem? Jak najbardziej. Prawo przewozowe jasno określa, że przewoźnik jest odpowiedzialny zarówno za ubytek, utratę, jak i uszkodzenie […]

29/11/2023 - admin

kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym? Kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym?

Dla przeciętnego Polaka przewóz towarów za granicę naszego kraju będzie usługą międzynarodową. Jednak przedsiębiorca zajmujący się organizowaniem transportów drogowych musi jednak posługiwać się bardziej szczegółowymi przepisami, według których nie każdy […]

27/11/2023 - StanTrans_Admin

Czy kierowca może załadować/rozładować towar?

W naszej branży bardzo często spotykamy się z praktyką proszenia kierowcy o pomoc przy rozładunku lub o samodzielny rozładunek, bez wcześniejszego ustalenia z przewoźnikiem, że taka sytuacja będzie miała miejsce. […]

02/10/2023 - StanTrans_Admin