Transport chłodniczy. Co warto wiedzieć?

Transport chłodniczy. Co warto wiedzieć?

Transport chłodniczy dotyczy tych towarów, które wymagają przechowywania w określonej temperaturze, aby utrzymać swoją jakość i ich bezpieczne użytkowanie. Dla wielu branż jest to kwestia kluczowa. Co zatem warto wiedzieć o transporcie chłodniczym?

Kto korzysta z transportu chłodniczego?

Głównymi zainteresowanymi takimi usługami przewozowymi są firmy z sektora spożywczego, farmaceutycznego czy kosmetycznego. Transport chłodniczy jest też wykorzystywany w branży chemicznej – do przewozu rozmaitych substancji chemicznych, a także w branży medycznej – tutaj przewóz wszelkich próbek krwi, tkanek, organów czy leków również wymaga odpowiedniej temperatury przechowywania.

Jaki pojazd do transportu chłodniczego wybrać?

Decydując się na skorzystanie z transportu chłodniczego, trzeba wziąć pod uwagę kilka kwestii. Oto kluczowe z nich:

  • Temperatura. Każdy produkt może mieć inne wymagania dotyczące temperatury jego przewożenia. Warto więc wybrać taki pojazd, którego specyfikacja będzie pozwalała na wykorzystanie go do przewozu naszego towaru.
  • Jakość i bezpieczeństwo. Transport chłodniczy wymaga zastosowania pojazdu, który posiada specjalne wyposażenie, dzięki któremu przewoźnik jest w stanie utrzymać zaplanowaną temperaturę wewnątrz samochodu. Poprawne działanie urządzeń chłodzących i zapewniających stałą temperaturę w trakcie przewozu jest niezbędne do bezpiecznego transportu towarów. Warto upewnić się zatem przed podróżą, że dany pojazd jest właściwie przetestowany i posiada niezbędne dokumenty, świadczące o niezawodności.
  • Długość podróży. To, na jaką odległość zamierzamy przewozić nasz towar, również może mieć wpływ na wybór pojazdu. Jedne samochody będą wystarczające na krótkich odcinkach, inne rewelacyjnie sprawdzą się do dalekich przewozów.
  • Inne wymagania. Są też i takie produkty, które oprócz określonej temperatury potrzebują innych czynników zapewniających bezpieczny transport, takich jak odpowiedni poziom wilgotności czy oświetlenia.

Wśród najpopularniejszych pojazdów, którymi wykonuje się transport chłodniczy znajdziemy:

  • chłodnie – wykorzystuje się je, jak sugeruje nazwa, do transportu produktów wymagających warunków chłodniczych, nawet do -20 stopni Celsjusza;
  • izotermy – sprawdzą się na krótszych trasach do towarów, które powinny być przechowywane w temperaturze niższej niż temperatura otoczenia, ale nie w warunkach ciągłego chłodzenia.

Wybór pojazdu, jaki potrzebujemy do transportu chłodniczego, jest nierozerwalnie związany z tym, co chcemy przewieźć. Warto go zatem każdorazowo skonsultować z firmą organizującą przewóz, aby mieć pewność, że nasze produkty będą miały zapewnione właściwe warunki transportowe i nie ulegną zniszczeniu czy zepsuciu. 

transport chłodniczy
transport chłodniczy

Transport chłodniczy – cennik

Trzeba przyznać, że transport chłodniczy jest na pewno droższy od zwykłego przewozu standardowych samochodem. Na stawki w transporcie chłodniczym ma wpływ kilka czynników:

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

  • samochód ze specjalnymi urządzeniami chłodzącymi i zapewniającymi optymalne warunki przewozu,
  • dużo wyższe koszty eksploatacyjne i konserwacyjne takiego pojazdu,
  • potrzeba doświadczonego personelu, który zadba o poprawność i jakość transportu,
  • odległość transportu, wyznaczona trasa,
  • rodzaj i ilość przewożonego towaru,
  • zasięg – transport krajowy lub transport międzynarodowy.

Uwzględniając tego typu zmienne, można dopiero określić konkretną kwotę, jaką trzeba zapłacić za wykonanie transportu chłodniczego.

Transport chłodniczy krajowy i międzynarodowy z firmą Stan Trans

Nasza firma od lat wykonuje transporty chłodnicze – zarówno w Polsce, jak i na terenie Unii Europejskiej i nie tylko. Posiadamy odpowiednie samochody, którymi bezpiecznie i na czas przewozimy rozmaite produkty, wymagające specjalnych warunków transportowych. Nasza flota wyposażona jest w samochody typu chłodnie, które dobrze sprawdzają się przy przewozie artykułów spożywczych na długie odległości, a także izotermy, którymi zwykle transportujemy żywność z krótką datą ważności oraz farmaceutyki i leki. Zorganizujesz z nami transport chłodniczy do 3,5 t i nie tylko!

W naszej ofercie znajduje się także transport towarów niebezpiecznych ADR, które niejednokrotnie również potrzebują przechowywania w warunkach chłodniczych. 

Z firmą transportową Stan Trans zorganizujesz transport chłodniczy na terenie całej Polski: w Warszawie, Gdańsku, czy Małopolsce. Bez względu na to, czy będzie to transport drobnicowy czy masz do przewiezienia nieco większe gabaryty, skontaktuj się z naszym konsultantem, a na ofertę będziesz czekać jedynie 45 minut! 

Sprawdź

pozostałe wpisy

spedytor doglądający załadunku towarów Co należy do obowiązków spedytora?

Wśród ważniejszych aktorów sceny organizacji transportu warto wymienić spedytorów. Wykonują oni wiele istotnych zadań, które obejmują całkiem szeroki zakres czynności ‒ i to zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym. […]

10/09/2024 - StanTrans_Admin

Zlecenia transportu ‒ o czym warto pamiętać?

Jednym z ważniejszych elementów w kontekście funkcjonowania firm zajmujących się logistyką i transportem krajowym oraz zagranicznym są właśnie zlecenia transportowe. Nic dziwnego ‒ bez zleceń firma transportowa nie może istnieć. […]

27/08/2024 - StanTrans_Admin

Kto wypisuje CMR?

CMR, czyli międzynarodowy list przewozowy, jest jednym z istotniejszych dokumentów, jakie można spotkać w międzynarodowym transporcie drogowym. Czym dokładnie jest CMR? Kto jest odpowiedzialny za jego wystawienie? Jak prawidłowo wypełnić […]

29/07/2024 - StanTrans_Admin

Czym jest strefa czystego transportu?

Strefa czystego transportu (SCT) to innowacyjna inicjatywa, która zmienia oblicze miejskiej mobilności. Obejmuje specjalnie wyznaczone obszary miast, w których obowiązują restrykcyjne zasady ograniczenia wjazdu dla niektórych pojazdów. Celem wprowadzania stref […]

15/07/2024 - StanTrans_Admin