Zlecenie spedycyjne a zlecenie transportowe – jaka jest różnica?

Zlecenie spedycyjne a zlecenie transportowe - jaka jest różnica?

Decydując się na transport towarów, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile formalności jest do załatwienia przy okazji organizacji takiego przedsięwzięcia. Wiedzę na ten temat posiada na pewno spedytor. Co zatem obejmuje zlecenie spedycyjne, a co zlecenie transportowe i jaka jest między nimi różnica? Rozwiejmy wątpliwości.

Zlecenie spedycyjne – krótka charakterystyka

Zlecenie spedycyjne jest prostszą wersją umowy spedycyjnej. Może przyjąć różną formę: telefoniczną, mailową, a nawet słowną, natomiast zaleca się, aby było sporządzone w wersji pisemnej. W chwili pojawienia się szkód i uchybień w trakcie transportu, jest to jedyny dokument, który może świadczyć o prawidłowej pracy spedytora. Zawiera ono wszystkie informacje potrzebne do zorganizowania danego transportu. W zleceniu spedycyjnym znajdziemy dane na temat kosztów i terminów płatności, rodzaju załadunku, zabezpieczeniu go itd.

Zlecenie transportowe – co to takiego?

Zlecenie transportowe odnosi się do usług transportu i jest zawierane między przewoźnikiem a zleceniodawcą. W zleceniu tym powinna się znaleźć informacja o tym, że jest to zlecenie transportowe (przewozu), dane o przysługującym wynagrodzeniu, terminach załadunku i rozładunku, rodzaj pojazdu oraz określenie praw i obowiązków stron zawierających zlecenie. 

Obowiązki spedytora i przewoźnika

Dla niektórych usługi transportowe i spedycyjne mogą wydawać się bardzo podobne. Istnieją jednak między nimi pewne różnice. Jedną z nich jest obowiązujący zakres stosowania. Zlecenie spedycyjne obejmuje wszelkie czynności towarzyszące organizacji transportu. Zlecenie transportowe z kolei dotyczy wyłącznie kwestii przewozu towaru.

Odpowiedzialność

W momencie uchybień z tytułu nienależytego wykonania usługi przewozu również pojawia się rozbieżność co do odpowiedzialności za szkody. W przypadku zlecenia spedycyjnego spedytor nie odpowiada za działanie wybranych przez siebie przewoźników czy następnych spedytorów (chyba że sam wykonuje transport, wówczas przechodzą na niego obowiązki przewoźnika). W zleceniu transportowym natomiast pierwszy przewoźnik bierze odpowiedzialność za każdego kolejnego. Mamy tutaj do czynienia z tzw. rozszerzoną formą odpowiedzialności. Warto dodać, że odpowiedzialność przewoźnika jest regulowana ustawą prawa przewozowego, natomiast rola spedytora jest kontrolowana Kodeksem cywilnym. Stąd też przewoźnik odpowiada za rezultat przewozu, czyli dostarczenie ładunku w określone miejsce, a spedytor  ponosi odpowiedzialność za „niezachowanie należytej staranności”.

Jak widać, dwie formy zlecania transportu ładunków z punktu A do punktu B są bardzo do siebie podobne jedynie z pozoru. Wnikliwa analiza ukazuje, czym różnią się zlecenia spedycyjne od transportowych.

Sprawdź

pozostałe wpisy

Jak wybrać przewoźnika w transporcie drogowym towarów?

Patrząc na to, jak wygląda sytuacja na rynku transportu, zapewne większość zleceniodawców zakrzyknie, że najważniejsza jest stawka. Oczywiście, stawka jest jak najbardziej istotna. To od niej zależy rentowność sprzedanych produktów. […]

05/12/2023 - admin

Zwolnienie odpowiedzialności przewoźnika przy niedostatecznym opakowaniu towaru

Czy przewoźnik ponosi odpowiedzialność za to, co się dzieje z powierzonym mu towarem? Jak najbardziej. Prawo przewozowe jasno określa, że przewoźnik jest odpowiedzialny zarówno za ubytek, utratę, jak i uszkodzenie […]

29/11/2023 - admin

kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym? Kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym?

Dla przeciętnego Polaka przewóz towarów za granicę naszego kraju będzie usługą międzynarodową. Jednak przedsiębiorca zajmujący się organizowaniem transportów drogowych musi jednak posługiwać się bardziej szczegółowymi przepisami, według których nie każdy […]

27/11/2023 - StanTrans_Admin

Czy kierowca może załadować/rozładować towar?

W naszej branży bardzo często spotykamy się z praktyką proszenia kierowcy o pomoc przy rozładunku lub o samodzielny rozładunek, bez wcześniejszego ustalenia z przewoźnikiem, że taka sytuacja będzie miała miejsce. […]

02/10/2023 - StanTrans_Admin