Zakazy jazdy ciężarówek w Niemczech. Kiedy obowiązują?

Zakazy jazdy ciężarówek w Niemczech. Kiedy obowiązują?

Jednym z kluczowych elementów planowania transportu ładunku jest wybranie trasy. Zakładając, że mamy do czynienia z transportem międzynarodowym i trasa będzie wiodła przez różne kraje, należy zapoznać się z przepisami, które w danym miejscu obowiązują. Nie chcemy przecież generować dodatkowych kosztów w postaci kar i mandatów. Dosyć często w planie takiej podróży, gdy kierujemy się na zachodnią część Europy, uwzględniamy trasy niemieckie. Przejeżdżając tamtędy, powinniśmy się jednak liczyć z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi przejazdów samochodów ciężarowych.

Dni zakazane dla ciężarówek

Niemcy mają jeden podstawowy zakaz dla ciężarówek – zakaz ruchu w niedziele i święta. Ograniczenie to obowiązuje w godzinach od 0:00 do 22:00 i dotyczy wszystkich dróg i autostrad w Niemczech. Jak widać, niemieckie drogi przez całą niedzielę są wyłączone z użytku transportu komercyjnego, ale to nie wszystko. Święta, które ustawa określa również jako dni zakazu ruchu ciężarówek w Niemczech, to:

 • Nowy Rok,
 • Wielki Piątek,
 • Poniedziałek Wielkanocny,
 • Święto Pracy (1 maja),
 • Wniebowstąpienie Chrystusa,
 • Zielone Świątki,
 • Dzień Zjednoczenia Niemiec (3 października)
 • Boże Narodzenie (25 i 26 grudnia).

Oprócz tego, w niektórych landach ogranicza się przejeżdżanie dużych transportów z następujących okazji:

 • Boże Ciało (w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary),
 • 31 października – Dzień Reformacji (w Brandenburgii, Bremie, Hamburgu, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Dolnej Saksonii, Saksonii, Saksonii-Anhalt, Szlezwiku-Holsztynie i Turyngii),
 • 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych (w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary).

Warto znać te daty, ponieważ, jak łatwo zauważyć, nie wszystkie pokrywają się z polskimi dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Czy to tyle, jeśli mowa o ograniczeniach jazdy dla samochodów ciężarowych? W okresie wakacyjnym wprowadzany jest zwykle drugi zakaz. Tym razem ograniczenie pojawia się od początku lipca do końca sierpnia w każdą sobotę, w godzinach 7:00-22:00. W tym przypadku zakaz nie rozciąga się na całą republikę, ale obejmuje niektóre landy, gdzie natężenie ruchu jest największe. W każdym sezonie warto sprawdzać aktualne informacje w tej kwestii. Jeśli transportu nie da się zaplanować w innym terminie, można poszukać zamienników drogowych. Federalne Stowarzyszenie Transportu Towarowego (BGL) publikuje na swojej stronie aktualne informacje związane m.in. z ograniczeniami na niemieckich drogach, w tym mapy tras alternatywnych, z których może skorzystać każdy kierowca.

zakaz jazdy w niemczech

Kogo dotyczy zakaz jazdy w Niemczech?

Skoro już wiemy, kiedy nie pojeździmy po niemieckich drogach ciężarówką, warto uściślić, kto jest uwzględniony w tych ograniczeniach. Zakazy dotyczą samochodów o całkowitej masie dopuszczalnej powyżej 7,5 t, a także tych pojazdów, które posiadają przyczepę (niezależnie od ciężaru).

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

Czy ktoś jest zwolniony?

Jak w każdej regule, tak i w tej znajdziemy pewne wyjątki. Istnieją grupy pojazdów, które zgodnie z kodeksem ruchu drogowego z powyższych zakazów są wyłączone. Takie środki transportu podzielone są na kilka sektorów. Wśród nich znajdziemy:

 • transport produktów, które szybko się psują: owoce, warzywa, świeże mięso, mleko i ryby;
 • transport żywych pszczół;
 • pojazdy ratownicze, holownicze, awaryjne – w sytuacji wypadku;
 • puste przejazdy związane z powyższymi grupami transportowymi;
 • transport kombinowany kolejowo-drogowy, który odbywa się na linii nadawca-stacja rozładunkowa lub odwrotnie, ale tylko w limicie 200 km (limit ten nie obowiązuje w święta);
 • transport kombinowany portowo-drogowy, który odbywa się na linii rozładunek-port lub odwrotnie w odległości nie większej niż 150 km (ten limit obowiązuje zawsze).

Nie jest tak, że wspomnianych zasad nie da się zupełnie ominąć. Jeśli potrzebujemy wykonać przejazd, który w danym momencie wiąże się ze złamaniem zakazu, możemy postarać się uzyskać na niego specjalne pozwolenie. Taki dokument, choć niełatwo, można dostać we właściwym dla miejsca zamieszkania organie ruchu drogowego, natomiast w przypadku transportów transgranicznych wnioski składa się do organu ruchu drogowego odpowiedniego dla konkretnego przejścia granicznego. W momencie otrzymania takiego zezwolenia należy pamiętać, by kierowca miał ze sobą wszelkie niezbędne dokumenty, które będzie mógł okazać w razie kontroli. Brak takich dokumentów będzie równał się ze złamaniem zakazu przejazdu.

Kara za nieprzestrzeganie przepisów

W sytuacji nielegalnej jazdy samochodem ciężarowym w niedziele i święta obciążony zostaje zarówno kierowca, jak i właściciel pojazdu. Tutaj kara finansowa jest dosyć duża, ponieważ dla kierowcy przewiduje się mandat w wysokości 120 euro, natomiast zlecający taki przejazd będzie musiał zapłacić aż 570 euro. W przypadku zakazu wakacyjnej jazdy ciężarówkami w soboty po niemieckich drogach grzywny wahają się od 25 do 150 euro.

Aktualne informacje na temat niedzielnego (i nie tylko) zakazu jazdy dla ciężarówek, przydatne mapy związane z ruchem drogowym w Niemczech można znaleźć bezpośrednio na oficjalnej stronie niemieckiego Federalnego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej

Jeśli natomiast szukasz przewoźnika, który sprawnie, bezpiecznie i zgodnie z przepisami zajmie się Twoim transportem, skontaktuj się z przedstawicielem firmy Stan-Trans!

Sprawdź

pozostałe wpisy

Jak organizowane są spedycje transportowe?

We współczesnej rzeczywistości, w której granice państw stają się coraz łatwiejsze do przekraczania, ważną rolę odgrywa logistyka. Spedycja transportowa jest podstawą tej branży i zapewnia sprawny przepływ towarów na całym […]

07/05/2024 - StanTrans_Admin

Jakie są kluczowe kwestie bezpieczeństwa w transporcie maszyn?

W firmie Stan-Trans jedną z usług w ramach transportu krajowego czy zagranicznego, jaką wykonujemy, jest transport maszyn. To dość skomplikowany proces, który wymaga szczególnej uwagi i planowania. Bezpieczeństwo jest priorytetem […]

30/04/2024 - StanTrans_Admin

drogowy transport towarów z Francji Transport na trasie Francja-Polska ‒ najważniejsze informacje

Francja, jako jeden z krajów Unii Europejskiej, wciąż znajduje się w czołówce destynacji, z którymi Polska prowadzi ożywioną relację transportową. Statystyki z rynku gospodarczego pokazują, że Francja jest naszym ważnym […]

23/04/2024 - StanTrans_Admin

Jakie są kluczowe zalety współpracy z profesjonalnym spedytorem w zakresie dostaw międzynarodowych?

W dzisiejszym, globalnym świecie, gdzie granice handlowe są coraz bardziej otwarte, transport międzynarodowy stał się niezwykle istotną gałęzią gospodarek wielu krajów. Firmy z różnych obszarów szukają sposobów na optymalizację swoich […]

09/04/2024 - StanTrans_Admin