Zakazy jazdy ciężarówek w Niemczech. Kiedy obowiązują?

Zakazy jazdy ciężarówek w Niemczech. Kiedy obowiązują?

Jednym z kluczowych elementów planowania transportu ładunku jest wybranie trasy. Zakładając, że mamy do czynienia z transportem międzynarodowym i trasa będzie wiodła przez różne kraje, należy zapoznać się z przepisami, które w danym miejscu obowiązują. Nie chcemy przecież generować dodatkowych kosztów w postaci kar i mandatów. Dosyć często w planie takiej podróży, gdy kierujemy się na zachodnią część Europy, uwzględniamy trasy niemieckie. Przejeżdżając tamtędy, powinniśmy się jednak liczyć z pewnymi ograniczeniami dotyczącymi przejazdów samochodów ciężarowych.

Dni zakazane dla ciężarówek

Niemcy mają jeden podstawowy zakaz dla ciężarówek – zakaz ruchu w niedziele i święta. Ograniczenie to obowiązuje w godzinach od 0:00 do 22:00 i dotyczy wszystkich dróg i autostrad w Niemczech. Jak widać, niemieckie drogi przez całą niedzielę są wyłączone z użytku transportu komercyjnego, ale to nie wszystko. Święta, które ustawa określa również jako dni zakazu ruchu ciężarówek w Niemczech, to:

  • Nowy Rok,
  • Wielki Piątek,
  • Poniedziałek Wielkanocny,
  • Święto Pracy (1 maja),
  • Wniebowstąpienie Chrystusa,
  • Zielone Świątki,
  • Dzień Zjednoczenia Niemiec (3 października)
  • Boże Narodzenie (25 i 26 grudnia).

Oprócz tego, w niektórych landach ogranicza się przejeżdżanie dużych transportów z następujących okazji:

  • Boże Ciało (w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Hesji, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary),
  • 31 października – Dzień Reformacji (w Brandenburgii, Bremie, Hamburgu, Meklemburgii-Pomorzu Przednim, Dolnej Saksonii, Saksonii, Saksonii-Anhalt, Szlezwiku-Holsztynie i Turyngii),
  • 1 listopada – Dzień Wszystkich Świętych (w Badenii-Wirtembergii, Bawarii, Nadrenii Północnej-Westfalii, Nadrenii-Palatynacie i Kraju Saary).

Warto znać te daty, ponieważ, jak łatwo zauważyć, nie wszystkie pokrywają się z polskimi dniami ustawowo wolnymi od pracy.

Czy to tyle, jeśli mowa o ograniczeniach jazdy dla samochodów ciężarowych? W okresie wakacyjnym wprowadzany jest zwykle drugi zakaz. Tym razem ograniczenie pojawia się od początku lipca do końca sierpnia w każdą sobotę, w godzinach 7:00-22:00. W tym przypadku zakaz nie rozciąga się na całą republikę, ale obejmuje niektóre landy, gdzie natężenie ruchu jest największe. W każdym sezonie warto sprawdzać aktualne informacje w tej kwestii. Jeśli transportu nie da się zaplanować w innym terminie, można poszukać zamienników drogowych. Federalne Stowarzyszenie Transportu Towarowego (BGL) publikuje na swojej stronie aktualne informacje związane m.in. z ograniczeniami na niemieckich drogach, w tym mapy tras alternatywnych, z których może skorzystać każdy kierowca.

zakaz jazdy w niemczech

Kogo dotyczy zakaz jazdy w Niemczech?

Skoro już wiemy, kiedy nie pojeździmy po niemieckich drogach ciężarówką, warto uściślić, kto jest uwzględniony w tych ograniczeniach. Zakazy dotyczą samochodów o całkowitej masie dopuszczalnej powyżej 7,5 t, a także tych pojazdów, które posiadają przyczepę (niezależnie od ciężaru).

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

Czy ktoś jest zwolniony?

Jak w każdej regule, tak i w tej znajdziemy pewne wyjątki. Istnieją grupy pojazdów, które zgodnie z kodeksem ruchu drogowego z powyższych zakazów są wyłączone. Takie środki transportu podzielone są na kilka sektorów. Wśród nich znajdziemy:

  • transport produktów, które szybko się psują: owoce, warzywa, świeże mięso, mleko i ryby;
  • transport żywych pszczół;
  • pojazdy ratownicze, holownicze, awaryjne – w sytuacji wypadku;
  • puste przejazdy związane z powyższymi grupami transportowymi;
  • transport kombinowany kolejowo-drogowy, który odbywa się na linii nadawca-stacja rozładunkowa lub odwrotnie, ale tylko w limicie 200 km (limit ten nie obowiązuje w święta);
  • transport kombinowany portowo-drogowy, który odbywa się na linii rozładunek-port lub odwrotnie w odległości nie większej niż 150 km (ten limit obowiązuje zawsze).

Nie jest tak, że wspomnianych zasad nie da się zupełnie ominąć. Jeśli potrzebujemy wykonać przejazd, który w danym momencie wiąże się ze złamaniem zakazu, możemy postarać się uzyskać na niego specjalne pozwolenie. Taki dokument, choć niełatwo, można dostać we właściwym dla miejsca zamieszkania organie ruchu drogowego, natomiast w przypadku transportów transgranicznych wnioski składa się do organu ruchu drogowego odpowiedniego dla konkretnego przejścia granicznego. W momencie otrzymania takiego zezwolenia należy pamiętać, by kierowca miał ze sobą wszelkie niezbędne dokumenty, które będzie mógł okazać w razie kontroli. Brak takich dokumentów będzie równał się ze złamaniem zakazu przejazdu.

Kara za nieprzestrzeganie przepisów

W sytuacji nielegalnej jazdy samochodem ciężarowym w niedziele i święta obciążony zostaje zarówno kierowca, jak i właściciel pojazdu. Tutaj kara finansowa jest dosyć duża, ponieważ dla kierowcy przewiduje się mandat w wysokości 120 euro, natomiast zlecający taki przejazd będzie musiał zapłacić aż 570 euro. W przypadku zakazu wakacyjnej jazdy ciężarówkami w soboty po niemieckich drogach grzywny wahają się od 25 do 150 euro.

Aktualne informacje na temat niedzielnego (i nie tylko) zakazu jazdy dla ciężarówek, przydatne mapy związane z ruchem drogowym w Niemczech można znaleźć bezpośrednio na oficjalnej stronie niemieckiego Federalnego Ministerstwa Transportu i Infrastruktury Cyfrowej

Jeśli natomiast szukasz przewoźnika, który sprawnie, bezpiecznie i zgodnie z przepisami zajmie się Twoim transportem, skontaktuj się z przedstawicielem firmy Stan-Trans!

Sprawdź

pozostałe wpisy

spedytor doglądający załadunku towarów Co należy do obowiązków spedytora?

Wśród ważniejszych aktorów sceny organizacji transportu warto wymienić spedytorów. Wykonują oni wiele istotnych zadań, które obejmują całkiem szeroki zakres czynności ‒ i to zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym. […]

10/09/2024 - StanTrans_Admin

Zlecenia transportu ‒ o czym warto pamiętać?

Jednym z ważniejszych elementów w kontekście funkcjonowania firm zajmujących się logistyką i transportem krajowym oraz zagranicznym są właśnie zlecenia transportowe. Nic dziwnego ‒ bez zleceń firma transportowa nie może istnieć. […]

27/08/2024 - StanTrans_Admin

Kto wypisuje CMR?

CMR, czyli międzynarodowy list przewozowy, jest jednym z istotniejszych dokumentów, jakie można spotkać w międzynarodowym transporcie drogowym. Czym dokładnie jest CMR? Kto jest odpowiedzialny za jego wystawienie? Jak prawidłowo wypełnić […]

29/07/2024 - StanTrans_Admin

Czym jest strefa czystego transportu?

Strefa czystego transportu (SCT) to innowacyjna inicjatywa, która zmienia oblicze miejskiej mobilności. Obejmuje specjalnie wyznaczone obszary miast, w których obowiązują restrykcyjne zasady ograniczenia wjazdu dla niektórych pojazdów. Celem wprowadzania stref […]

15/07/2024 - StanTrans_Admin