Transport na trasie Francja-Polska ‒ najważniejsze informacje

drogowy transport towarów z Francji

Francja, jako jeden z krajów Unii Europejskiej, wciąż znajduje się w czołówce destynacji, z którymi Polska prowadzi ożywioną relację transportową. Statystyki z rynku gospodarczego pokazują, że Francja jest naszym ważnym partnerem handlowym, co oczywiście wpływa na wielkość eksportu oraz importu rozmaitych towarów na linii Polska-Francja. W firmie Stan Trans w ramach oferty transportu międzynarodowego przygotowaliśmy i zrealizowaliśmy już wiele przewozów do kraju bagietek i słynnych croissantów. Dzięki temu możemy się śmiało podzielić kilkoma wskazówkami. 

Transport we Francji ‒ przepisy

Kierowcy podróżujący po francuskich drogach muszą zdawać sobie sprawę z tego, że obowiązuje na nich kilka przepisów, które mogą być odmienne niż np. w Polsce.

  • Obowiązkowe wyposażenie samochodu. Każdy kierowca musi mieć w swoim samochodzie: trójkąt ostrzegawczy, kamizelkę odblaskową, natomiast zalecanym wyposażeniem są też zapasowe żarówki, apteczka oraz alkomat (który do niedawna był we Francji obligatoryjny). Obowiązkowym jest też oznaczenie pojazdów ciężarowych naklejkami informującymi o martwym polu, a w niektórych miastach należy wyposażyć się w plakietki ekologiczne.
  • Ograniczenia prędkości dla samochodów ciężarowych. Pojazdy powyżej 3,5t jeżdżą 50 km/h w terenie zabudowanym (to uniwersalna wartość dla każdego pojazdu), 80 km/h w terenie niezabudowanym (limit do 60 km/h w przypadku pojazdów łączonych powyżej 12t), z kolei na autostradach maksymalna prędkość wynosi 90 km/h.
  • Mandaty. O ile ograniczenia prędkości są dosyć podobne jak w Polsce, o tyle kary za przekroczenie dozwolonej prędkości są we Francji znacznie wyższe. Za zbyt szybką jazdę i przekroczenie limitu o 30 km/h francuska drogówka może Ci nawet odebrać prawo jazdy. Nieprzychylnym okiem patrzy się również na kierowców rozmawiających przez telefon komórkowy w czasie jazdy (zestawy głośnomówiące są teoretycznie dozwolone, jednak w razie wypadku i przy udowodnieniu, że jego przyczyną było prowadzenie rozmowy telefonicznej nawet przez zestaw, prawo nie zadziała na korzyść kierowcy).
transport Francja-Polska
transport Francja-Polska

Cena transportu między Polską a Francją

Koszt każdego zlecenia jest ustalany indywidualnie. Na wysokość ceny, również w kontekście transportu między Polską a Francją czy odwrotnie, ma wpływ kilka czynników:

  • rodzaj transportu ‒ w zależności, czy jest to transport LTL, czy ładunek wymaga całego pojazdu, koszty będą zróżnicowane;
  • rodzaj pojazdu ‒ samochód ciężarowy, chłodnia, a może platforma niskopodłogowa? Samochód zwykle jest dobierany pod kątem typu trasy oraz przewożonego ładunku. O tym, jak wiele rozmaitych modeli samochodów transportowych jest dostępnych, możesz się przekonać, sprawdzając na naszej stronie zakładkę „Nasza flota”. Im większy i bardziej specjalistyczny pojazd, tym cena transportu wzrasta;
  • trasa ‒ jej długość, ale i wybór konkretnych dróg (w tym płatnych) może modyfikować finalną wysokość kosztów transportu.

O tym, od czego jeszcze zależy stawka za transport towarów, możesz przeczytać w obszernym artykule na naszym blogu.

Transport samochodów z Francji

Renault, Peugeot, Citroën ‒ to tylko niektóre francuskie marki samochodów, którymi Polacy bardzo chętnie jeżdżą. Przemysł samochodowy to ważna gałąź biznesowa, również w kontekście transportowania aut z Francji do Polski. Zlecając przewóz samochodów między tymi dwoma krajami, należy wziąć pod uwagę doświadczenie firmy transportowej, a także jej kompleksowe podejście do zadania. 

W Stan Trans oferujemy nie tylko przejazd z punktu A do punktu B, ale też zajmiemy się procedurą celną, zbierzemy wymaganą dokumentację, jak również poinformujemy Cię o kwestiach ubezpieczenia takiego zlecenia. Dzięki zadbaniu o wszelkie wątki logistyczne, będziesz mieć pewność, że Twoje samochody dotrą bezpiecznie i na czas do miejsca ich przeznaczenia. 

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

drogowy transport towarów z Francji
Van mockup isolated concept, Truck mock up

Sprawdź

pozostałe wpisy

Jak organizowane są spedycje transportowe?

We współczesnej rzeczywistości, w której granice państw stają się coraz łatwiejsze do przekraczania, ważną rolę odgrywa logistyka. Spedycja transportowa jest podstawą tej branży i zapewnia sprawny przepływ towarów na całym […]

07/05/2024 - StanTrans_Admin

Jakie są kluczowe kwestie bezpieczeństwa w transporcie maszyn?

W firmie Stan-Trans jedną z usług w ramach transportu krajowego czy zagranicznego, jaką wykonujemy, jest transport maszyn. To dość skomplikowany proces, który wymaga szczególnej uwagi i planowania. Bezpieczeństwo jest priorytetem […]

30/04/2024 - StanTrans_Admin

drogowy transport towarów z Francji Transport na trasie Francja-Polska ‒ najważniejsze informacje

Francja, jako jeden z krajów Unii Europejskiej, wciąż znajduje się w czołówce destynacji, z którymi Polska prowadzi ożywioną relację transportową. Statystyki z rynku gospodarczego pokazują, że Francja jest naszym ważnym […]

23/04/2024 - StanTrans_Admin

Jakie są kluczowe zalety współpracy z profesjonalnym spedytorem w zakresie dostaw międzynarodowych?

W dzisiejszym, globalnym świecie, gdzie granice handlowe są coraz bardziej otwarte, transport międzynarodowy stał się niezwykle istotną gałęzią gospodarek wielu krajów. Firmy z różnych obszarów szukają sposobów na optymalizację swoich […]

09/04/2024 - StanTrans_Admin