Transport ładunków ponadgabarytowych – o czym należy pamiętać?

Transport ładunków ponadgabarytowych - o czym należy pamiętać?

Organizacja transportu ładunków ponadgabarytowych jest procesem złożonym. Trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki, nie tylko wielkość przewożonych materiałów i dopasowanie do tego pojazdu. Poniżej wskazujemy, co będzie kluczowe przy planowaniu takiego przewozu.

Czym jest ładunek ponadgabarytowy?

Nienormatywny, ponadgabarytowy – to po prostu ładunek, który wykracza poza ustalone limity wielkości i masy. Wśród nich często znajdują się maszyny, konstrukcje, sprzęt budowlany, elementy przemysłowe, zbiorniki itp. Transport takich ładunków wymaga specjalnego przygotowania, począwszy od dopasowania środka przewozu, poprzez załatwienie specjalnych pozwoleń, na wyborze trasy przejazdu skończywszy.

Pojazd ponadgabarytowy – przepisy i wymiary

Transport ładunków ponadgabarytowych został ujęty w różnych dokumentach prawnych. Prawo ruchu drogowego w Polsce przewiduje wykorzystanie pojazdów nienormatywnych według określonych warunków. Poza dosyć oczywistym wymogiem zachowania szczególnej ostrożności w trakcie przejazdu, należy postarać się o specjalne zezwolenie na taki przejazd, wydawane przez odpowiedni organ administracyjny, oraz stosowanie się do zasad określonych w takim dokumencie. Według prawa UE, jeżeli pojazd ponadgabarytowy przekracza wymiary 23 m długości, 3,2 m szerokości, 4,5 m wysokości lub jego masa całkowita wyniesie więcej niż 60 ton, będzie potrzebne zaangażowanie pilota transportu. Kategorie zezwoleń na przejazdy ponadgabarytowe można znaleźć dokładnie opisane w załączniku do ustawy z 20 czerwca 1997 roku (Prawo o ruchu drogowym). Każda z kategorii różni się nieco dopuszczalnymi wymiarami, drogami przejazdu oraz organem wydającym zezwolenie i ceną.

Ładunki ponadgabarytowe – trasa

Logistyka takiego przedsięwzięcia, jakim jest transport ładunków ponadgabarytowych, to nie lada wyzwanie. Zaprojektowanie trasy przejazdu musi być dostosowane do wymiarów pojazdu. Niejednokrotnie istnieje potrzeba ominięcia wąskich i krętych ulic, wiaduktów, a nawet rond, które mogę utrudniać przejazd. Dlatego często takie transporty odbywają się nocą, kiedy jest mniejszy ruch na drogach. Mając koncepcję takiej trasy, wiemy również przez jakie kraje (jeśli jest to transport międzynarodowy) będziemy zmierzać, a co za tym idzie – jakie przepisy prawne musimy wziąć pod uwagę. 

Planując przewóz ładunków ponadgabarytowych w transporcie drogowym, należy zatem uwzględnić kilka zmiennych takich jak:

  • wymiary i masa ładunku – czy są w dopuszczalnych normach,
  • przepisy państw, przez które ma się odbywać transport,
  • wybór tras przejazdu.

W trakcie ustalania takich elementów pojawia się pytanie o wybór odpowiedniego pojazdu. Jeśli masz jakieś wątpliwości, wahasz się, czy aby na pewno Twój towar klasyfikuje się jako ładunek ponadgabarytowy – skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i podpowiemy, jak zorganizować taki transport szybko i bezpiecznie.

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

Sprawdź

pozostałe wpisy

Jak organizowane są spedycje transportowe?

We współczesnej rzeczywistości, w której granice państw stają się coraz łatwiejsze do przekraczania, ważną rolę odgrywa logistyka. Spedycja transportowa jest podstawą tej branży i zapewnia sprawny przepływ towarów na całym […]

07/05/2024 - StanTrans_Admin

Jakie są kluczowe kwestie bezpieczeństwa w transporcie maszyn?

W firmie Stan-Trans jedną z usług w ramach transportu krajowego czy zagranicznego, jaką wykonujemy, jest transport maszyn. To dość skomplikowany proces, który wymaga szczególnej uwagi i planowania. Bezpieczeństwo jest priorytetem […]

30/04/2024 - StanTrans_Admin

drogowy transport towarów z Francji Transport na trasie Francja-Polska ‒ najważniejsze informacje

Francja, jako jeden z krajów Unii Europejskiej, wciąż znajduje się w czołówce destynacji, z którymi Polska prowadzi ożywioną relację transportową. Statystyki z rynku gospodarczego pokazują, że Francja jest naszym ważnym […]

23/04/2024 - StanTrans_Admin

Jakie są kluczowe zalety współpracy z profesjonalnym spedytorem w zakresie dostaw międzynarodowych?

W dzisiejszym, globalnym świecie, gdzie granice handlowe są coraz bardziej otwarte, transport międzynarodowy stał się niezwykle istotną gałęzią gospodarek wielu krajów. Firmy z różnych obszarów szukają sposobów na optymalizację swoich […]

09/04/2024 - StanTrans_Admin