Transport ładunków ponadgabarytowych – o czym należy pamiętać?

Transport ładunków ponadgabarytowych - o czym należy pamiętać?

Organizacja transportu ładunków ponadgabarytowych jest procesem złożonym. Trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki, nie tylko wielkość przewożonych materiałów i dopasowanie do tego pojazdu. Poniżej wskazujemy, co będzie kluczowe przy planowaniu takiego przewozu.

Czym jest ładunek ponadgabarytowy?

Nienormatywny, ponadgabarytowy – to po prostu ładunek, który wykracza poza ustalone limity wielkości i masy. Wśród nich często znajdują się maszyny, konstrukcje, sprzęt budowlany, elementy przemysłowe, zbiorniki itp. Transport takich ładunków wymaga specjalnego przygotowania, począwszy od dopasowania środka przewozu, poprzez załatwienie specjalnych pozwoleń, na wyborze trasy przejazdu skończywszy.

Pojazd ponadgabarytowy – przepisy i wymiary

Transport ładunków ponadgabarytowych został ujęty w różnych dokumentach prawnych. Prawo ruchu drogowego w Polsce przewiduje wykorzystanie pojazdów nienormatywnych według określonych warunków. Poza dosyć oczywistym wymogiem zachowania szczególnej ostrożności w trakcie przejazdu, należy postarać się o specjalne zezwolenie na taki przejazd, wydawane przez odpowiedni organ administracyjny, oraz stosowanie się do zasad określonych w takim dokumencie. Według prawa UE, jeżeli pojazd ponadgabarytowy przekracza wymiary 23 m długości, 3,2 m szerokości, 4,5 m wysokości lub jego masa całkowita wyniesie więcej niż 60 ton, będzie potrzebne zaangażowanie pilota transportu. Kategorie zezwoleń na przejazdy ponadgabarytowe można znaleźć dokładnie opisane w załączniku do ustawy z 20 czerwca 1997 roku (Prawo o ruchu drogowym). Każda z kategorii różni się nieco dopuszczalnymi wymiarami, drogami przejazdu oraz organem wydającym zezwolenie i ceną.

Ładunki ponadgabarytowe – trasa

Logistyka takiego przedsięwzięcia, jakim jest transport ładunków ponadgabarytowych, to nie lada wyzwanie. Zaprojektowanie trasy przejazdu musi być dostosowane do wymiarów pojazdu. Niejednokrotnie istnieje potrzeba ominięcia wąskich i krętych ulic, wiaduktów, a nawet rond, które mogę utrudniać przejazd. Dlatego często takie transporty odbywają się nocą, kiedy jest mniejszy ruch na drogach. Mając koncepcję takiej trasy, wiemy również przez jakie kraje (jeśli jest to transport międzynarodowy) będziemy zmierzać, a co za tym idzie – jakie przepisy prawne musimy wziąć pod uwagę. 

Planując przewóz ładunków ponadgabarytowych w transporcie drogowym, należy zatem uwzględnić kilka zmiennych takich jak:

  • wymiary i masa ładunku – czy są w dopuszczalnych normach,
  • przepisy państw, przez które ma się odbywać transport,
  • wybór tras przejazdu.

W trakcie ustalania takich elementów pojawia się pytanie o wybór odpowiedniego pojazdu. Jeśli masz jakieś wątpliwości, wahasz się, czy aby na pewno Twój towar klasyfikuje się jako ładunek ponadgabarytowy – skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i podpowiemy, jak zorganizować taki transport szybko i bezpiecznie.

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

Sprawdź

pozostałe wpisy

spedytor doglądający załadunku towarów Co należy do obowiązków spedytora?

Wśród ważniejszych aktorów sceny organizacji transportu warto wymienić spedytorów. Wykonują oni wiele istotnych zadań, które obejmują całkiem szeroki zakres czynności ‒ i to zarówno w transporcie krajowym, jak i międzynarodowym. […]

10/09/2024 - StanTrans_Admin

Zlecenia transportu ‒ o czym warto pamiętać?

Jednym z ważniejszych elementów w kontekście funkcjonowania firm zajmujących się logistyką i transportem krajowym oraz zagranicznym są właśnie zlecenia transportowe. Nic dziwnego ‒ bez zleceń firma transportowa nie może istnieć. […]

27/08/2024 - StanTrans_Admin

Kto wypisuje CMR?

CMR, czyli międzynarodowy list przewozowy, jest jednym z istotniejszych dokumentów, jakie można spotkać w międzynarodowym transporcie drogowym. Czym dokładnie jest CMR? Kto jest odpowiedzialny za jego wystawienie? Jak prawidłowo wypełnić […]

29/07/2024 - StanTrans_Admin

Czym jest strefa czystego transportu?

Strefa czystego transportu (SCT) to innowacyjna inicjatywa, która zmienia oblicze miejskiej mobilności. Obejmuje specjalnie wyznaczone obszary miast, w których obowiązują restrykcyjne zasady ograniczenia wjazdu dla niektórych pojazdów. Celem wprowadzania stref […]

15/07/2024 - StanTrans_Admin