Transport ładunków ponadgabarytowych – o czym należy pamiętać?

Transport ładunków ponadgabarytowych - o czym należy pamiętać?

Organizacja transportu ładunków ponadgabarytowych jest procesem złożonym. Trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki, nie tylko wielkość przewożonych materiałów i dopasowanie do tego pojazdu. Poniżej wskazujemy, co będzie kluczowe przy planowaniu takiego przewozu.

Czym jest ładunek ponadgabarytowy?

Nienormatywny, ponadgabarytowy – to po prostu ładunek, który wykracza poza ustalone limity wielkości i masy. Wśród nich często znajdują się maszyny, konstrukcje, sprzęt budowlany, elementy przemysłowe, zbiorniki itp. Transport takich ładunków wymaga specjalnego przygotowania, począwszy od dopasowania środka przewozu, poprzez załatwienie specjalnych pozwoleń, na wyborze trasy przejazdu skończywszy.

Pojazd ponadgabarytowy – przepisy i wymiary

Transport ładunków ponadgabarytowych został ujęty w różnych dokumentach prawnych. Prawo ruchu drogowego w Polsce przewiduje wykorzystanie pojazdów nienormatywnych według określonych warunków. Poza dosyć oczywistym wymogiem zachowania szczególnej ostrożności w trakcie przejazdu, należy postarać się o specjalne zezwolenie na taki przejazd, wydawane przez odpowiedni organ administracyjny, oraz stosowanie się do zasad określonych w takim dokumencie. Według prawa UE, jeżeli pojazd ponadgabarytowy przekracza wymiary 23 m długości, 3,2 m szerokości, 4,5 m wysokości lub jego masa całkowita wyniesie więcej niż 60 ton, będzie potrzebne zaangażowanie pilota transportu. Kategorie zezwoleń na przejazdy ponadgabarytowe można znaleźć dokładnie opisane w załączniku do ustawy z 20 czerwca 1997 roku (Prawo o ruchu drogowym). Każda z kategorii różni się nieco dopuszczalnymi wymiarami, drogami przejazdu oraz organem wydającym zezwolenie i ceną.

Ładunki ponadgabarytowe – trasa

Logistyka takiego przedsięwzięcia, jakim jest transport ładunków ponadgabarytowych, to nie lada wyzwanie. Zaprojektowanie trasy przejazdu musi być dostosowane do wymiarów pojazdu. Niejednokrotnie istnieje potrzeba ominięcia wąskich i krętych ulic, wiaduktów, a nawet rond, które mogę utrudniać przejazd. Dlatego często takie transporty odbywają się nocą, kiedy jest mniejszy ruch na drogach. Mając koncepcję takiej trasy, wiemy również przez jakie kraje (jeśli jest to transport międzynarodowy) będziemy zmierzać, a co za tym idzie – jakie przepisy prawne musimy wziąć pod uwagę. 

Planując przewóz ładunków ponadgabarytowych w transporcie drogowym, należy zatem uwzględnić kilka zmiennych takich jak:

  • wymiary i masa ładunku – czy są w dopuszczalnych normach,
  • przepisy państw, przez które ma się odbywać transport,
  • wybór tras przejazdu.

W trakcie ustalania takich elementów pojawia się pytanie o wybór odpowiedniego pojazdu. Jeśli masz jakieś wątpliwości, wahasz się, czy aby na pewno Twój towar klasyfikuje się jako ładunek ponadgabarytowy – skontaktuj się z nami. Chętnie odpowiemy na Twoje pytania i podpowiemy, jak zorganizować taki transport szybko i bezpiecznie.

Sprawdź

pozostałe wpisy

Przyjmiemy stałe zlecenia transportowe ciężarowe Przyjmiemy stałe zlecenia transportowe ciężarowe

Nasza firma posiada bardzo rozległą ofertę transportową. Wśród wykonywanych usług znajdują się transport krajowy, międzynarodowy, a nawet przewozy ekspresowe. Każda oferta transportu, zarówno krajowego, jak i międzynarodowego, oparta jest na […]

11/08/2022 - StanTrans_Admin

Zlecenie spedycyjne a zlecenie transportowe - jaka jest różnica? Zlecenie spedycyjne a zlecenie transportowe – jaka jest różnica?

Decydując się na transport towarów, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile formalności jest do załatwienia przy okazji organizacji takiego przedsięwzięcia. Wiedzę na ten temat posiada na pewno spedytor. […]

17/07/2022 - StanTrans_Admin

Transport ładunków ponadgabarytowych - o czym należy pamiętać? Transport ładunków ponadgabarytowych – o czym należy pamiętać?

Organizacja transportu ładunków ponadgabarytowych jest procesem złożonym. Trzeba wziąć pod uwagę różne czynniki, nie tylko wielkość przewożonych materiałów i dopasowanie do tego pojazdu. Poniżej wskazujemy, co będzie kluczowe przy planowaniu […]

30/06/2022 - StanTrans_Admin

Konwencja CRM - czym jest i kogo obejmuje? Konwencja CMR – czym jest i kogo obejmuje?

Niejednokrotnie zamawiamy transport międzynarodowy, choć nawet nie zdajemy sobie do końca sprawy z tego, jakie są wymogi prawne, żeby taki transport doszedł do skutku. Jednym z dokumentów regulujących prawne aspekty […]

14/06/2022 - admin