Planowanie transportu – proces transportowy i jego elementy

Planowanie transportu - proces transportowy i jego elementy

Zastanawialiście się kiedyś, jak krok po kroku wygląda zorganizowanie całego transportu? Z pozoru rzecz wydaje się dosyć łatwa. W końcu to tylko przemieszczenie ładunku z miejsca A do miejsca B. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, z jakimi aspektami wiąże się organizacja procesu transportowego. A zatem sprawdźmy.

Prawidłowe rozplanowanie procesu transportowego to podstawa dla należytej realizacji powierzonego zlecenia. Dobry plan jest w stanie przewidzieć różne scenariusze nagłych wypadków, których niewzięcie pod uwagę mogłoby doprowadzić do opóźnienia transportu albo nawet braku możliwości jego wykonania. Dlatego sporządzenie planu procesu transportowego jest tak istotne.

Co to jest proces transportowy?

W najprostszych słowach proces transportowy to ciąg zdarzeń, w ramach których towar zostanie dostarczony we właściwe miejsce. Określa się też, że proces ten opiera się na odbiorze danego ładunku od klienta i/lub doręczeniu go do odbiorcy. Co ważne, w obrębie procesu transportowego możemy wyróżnić konkretne czynności, które wykonywane we właściwej kolejności skutkują sprawnym pojawieniem się towaru u klienta.

Proces transportowy – etapy

Elementy procesu transportowego można podzielić na trzy kluczowe grupy: operacje organizacyjne, wykonawcze i handlowe. Część organizacyjna to przede wszystkim zaplanowanie transportu łącznie z przygotowaniem niezbędnej do niego dokumentacji. Warstwa wykonawcza to proces przewozu – załadunek, transport i rozładunek towaru. Część działań handlowych dotyczy pozostałych kwestii, np. rozliczenia finansowego za wykonane zlecenie. 

Nieco dokładniejszy opis tego, jakie kroki należy podjąć w przypadku procesu transportu towarów zawiera następujące punkty:

  1. Planowanie. Ten krok obejmuje przygotowanie całej koncepcji takiego przejazdu od strony logistycznej. Wybór przewoźnika, trasy i inne podstawowe ustalenia mają miejsce właśnie na tym pierwszym etapie procesu transportowego.
  2. Przygotowanie ładunku. W drugim punkcie towary, które będą przewożone, są przygotowywane do transportu.
  3. Przygotowanie przewozu. To, co zostało wcześniej zaplanowane, w trzecim kroku jest wdrażane. Następuje moment precyzyjnej organizacji przewozu danych ładunków.
  4. Przewóz ładunku. Po zaplanowaniu i zorganizowaniu przewozu nie pozostaje nic innego, jak tylko przewieźć dany towar do określonej destynacji. Czwarty etap to fizyczne dostarczanie ładunków do klientów.
  5. Prawno-finansowe aspekty transportu. Ważna kwestia w procesie transportowym to zadbanie o wszelkie aspekty prawne. Umowy, sprawy księgowe – wszystko musi być dopięte na ostatni guzik zanim klient rozliczy się z firmą transportową.
  6. Koszty i ewaluacja procesu transportowego. Ostatnim elementem procesu transportowego jest przeanalizowanie kosztów, które zostały zainwestowane w daną operację. Jest to też moment na sprawdzenie, jak klient ocenia jakość zrealizowanego przewozu czy ma uwagi, sugestie dotyczące usługi.
proces transportowy i jego elementy

Kto czuwa nad przebiegiem procesu transportowego?

Jak widać, planowanie i organizacja procesu transportowego to złożone zadanie, które wymaga pewnej koordynacji wykwalifikowanej w tym kierunku osoby. Całego transportu, wysokiej jakości jego wykonania, pilnuje spedytor.

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

Rozpoczynając od pierwszych etapów procesu transportowego, do obowiązków spedytora należy przyjęcie zlecenia spedycyjnego – tutaj znajdujemy genezę całego transportu. W następnej kolejności spedytor, w którego rękach leży zorganizowanie przewozu, wybiera konkretnego przewoźnika, z którym będzie współpracować. Spedytor przygotowuje również towar i dba o jego prawidłowe załadowanie. Już na tym etapie pojawiają się wymagania formalne, do których można zaliczyć sporządzenie listu przewozowego, podpisanie umowy z przewoźnikiem, ale także załatwienie ubezpieczenia dla przewożonych przesyłek. Ważne jest również opracowanie harmonogramu, według którego towary dotrą do odbiorców na czas.

Następnym krokiem w procesie transportowym jest przejęcie przesyłek przez przewoźnika i dostarczenie ich w określone w umowie miejsce. Po tym może on przekazać podpisane przez odbiorcę dokumenty do biura firmy spedycyjnej i na ich podstawie dokonać rozliczenia. 

Każdy etap procesu transportowego jest bacznie obserwowany przez spedytora. Dzięki skoncentrowaniu się na wszystkich elementach takiego przedsięwzięcia ma on możliwość wyłapania wszelkich błędów czy niedoskonałości, które zaistniały, a które dobrze byłoby zniwelować przy kolejnym zleceniu.

Organizacja procesu transportowego z firmą Stan Trans

Planowanie transportu jest zadaniem ważnym, a przy tym wymagającym doświadczenia. Lata praktyki w organizacji przewozów różnorakich towarów pozwalają przewidywać, co może okazać się największym wyzwaniem w danym zleceniu. Warto podkreślić, że każdy transport w spedycji jest traktowany indywidualnie. I nie jest to marketingowy frazes, gdyż każdy klient, każde zlecenie może się po prostu różnić – są rozmaite ładunki, destynacje, czas realizacji i inne czynniki, sprawiające, że do wszystkich przypadków należy podchodzić jednostkowo.

W firmie Stan Trans specjalizujemy się w organizacji transportów krajowych i międzynarodowych. Z przyjemnością zaplanujemy dla Ciebie przewóz dostosowany do Twoich wymagań i potrzeb – sprawnie i bezpiecznie. Zapraszamy do kontaktu!

Sprawdź

pozostałe wpisy

drogowy transport towarów z Francji Transport na trasie Francja-Polska ‒ najważniejsze informacje

Francja, jako jeden z krajów Unii Europejskiej, wciąż znajduje się w czołówce destynacji, z którymi Polska prowadzi ożywioną relację transportową. Statystyki z rynku gospodarczego pokazują, że Francja jest naszym ważnym […]

23/04/2024 - StanTrans_Admin

Jakie są kluczowe zalety współpracy z profesjonalnym spedytorem w zakresie dostaw międzynarodowych?

W dzisiejszym, globalnym świecie, gdzie granice handlowe są coraz bardziej otwarte, transport międzynarodowy stał się niezwykle istotną gałęzią gospodarek wielu krajów. Firmy z różnych obszarów szukają sposobów na optymalizację swoich […]

09/04/2024 - StanTrans_Admin

spedycja niemiecka - co warto wiedzieć? Co warto wiedzieć o transporcie towarów z i do Niemiec?

Niemcy, jako jedna z największych gospodarek w Europie i główny partner handlowy Polski, odgrywają kluczową rolę w międzynarodowym obrocie towarowym. Transport towarów z i do Niemiec jest więc niezwykle ważny […]

28/03/2024 - StanTrans_Admin

Czym różni się firma transportowa od firmy spedycyjnej?

Transport i spedycja to dwa pojęcia, które bardzo często są używane zamiennie, jednak nie jest to właściwe podejście. W rzeczywistości oznaczają one dwie różne dziedziny, które mimo branżowego podobieństwa mają […]

22/02/2024 - StanTrans_Admin