Planowanie transportu – proces transportowy i jego elementy

Planowanie transportu - proces transportowy i jego elementy

Zastanawialiście się kiedyś, jak krok po kroku wygląda zorganizowanie całego transportu? Z pozoru rzecz wydaje się dosyć łatwa. W końcu to tylko przemieszczenie ładunku z miejsca A do miejsca B. Niewiele osób zdaje sobie jednak sprawę, z jakimi aspektami wiąże się organizacja procesu transportowego. A zatem sprawdźmy.

Prawidłowe rozplanowanie procesu transportowego to podstawa dla należytej realizacji powierzonego zlecenia. Dobry plan jest w stanie przewidzieć różne scenariusze nagłych wypadków, których niewzięcie pod uwagę mogłoby doprowadzić do opóźnienia transportu albo nawet braku możliwości jego wykonania. Dlatego sporządzenie planu procesu transportowego jest tak istotne.

Co to jest proces transportowy?

W najprostszych słowach proces transportowy to ciąg zdarzeń, w ramach których towar zostanie dostarczony we właściwe miejsce. Określa się też, że proces ten opiera się na odbiorze danego ładunku od klienta i/lub doręczeniu go do odbiorcy. Co ważne, w obrębie procesu transportowego możemy wyróżnić konkretne czynności, które wykonywane we właściwej kolejności skutkują sprawnym pojawieniem się towaru u klienta.

Proces transportowy – etapy

Elementy procesu transportowego można podzielić na trzy kluczowe grupy: operacje organizacyjne, wykonawcze i handlowe. Część organizacyjna to przede wszystkim zaplanowanie transportu łącznie z przygotowaniem niezbędnej do niego dokumentacji. Warstwa wykonawcza to proces przewozu – załadunek, transport i rozładunek towaru. Część działań handlowych dotyczy pozostałych kwestii, np. rozliczenia finansowego za wykonane zlecenie. 

Nieco dokładniejszy opis tego, jakie kroki należy podjąć w przypadku procesu transportu towarów zawiera następujące punkty:

  1. Planowanie. Ten krok obejmuje przygotowanie całej koncepcji takiego przejazdu od strony logistycznej. Wybór przewoźnika, trasy i inne podstawowe ustalenia mają miejsce właśnie na tym pierwszym etapie procesu transportowego.
  2. Przygotowanie ładunku. W drugim punkcie towary, które będą przewożone, są przygotowywane do transportu.
  3. Przygotowanie przewozu. To, co zostało wcześniej zaplanowane, w trzecim kroku jest wdrażane. Następuje moment precyzyjnej organizacji przewozu danych ładunków.
  4. Przewóz ładunku. Po zaplanowaniu i zorganizowaniu przewozu nie pozostaje nic innego, jak tylko przewieźć dany towar do określonej destynacji. Czwarty etap to fizyczne dostarczanie ładunków do klientów.
  5. Prawno-finansowe aspekty transportu. Ważna kwestia w procesie transportowym to zadbanie o wszelkie aspekty prawne. Umowy, sprawy księgowe – wszystko musi być dopięte na ostatni guzik zanim klient rozliczy się z firmą transportową.
  6. Koszty i ewaluacja procesu transportowego. Ostatnim elementem procesu transportowego jest przeanalizowanie kosztów, które zostały zainwestowane w daną operację. Jest to też moment na sprawdzenie, jak klient ocenia jakość zrealizowanego przewozu czy ma uwagi, sugestie dotyczące usługi.
proces transportowy i jego elementy

Kto czuwa nad przebiegiem procesu transportowego?

Jak widać, planowanie i organizacja procesu transportowego to złożone zadanie, które wymaga pewnej koordynacji wykwalifikowanej w tym kierunku osoby. Całego transportu, wysokiej jakości jego wykonania, pilnuje spedytor.

Rozpoczynając od pierwszych etapów procesu transportowego, do obowiązków spedytora należy przyjęcie zlecenia spedycyjnego – tutaj znajdujemy genezę całego transportu. W następnej kolejności spedytor, w którego rękach leży zorganizowanie przewozu, wybiera konkretnego przewoźnika, z którym będzie współpracować. Spedytor przygotowuje również towar i dba o jego prawidłowe załadowanie. Już na tym etapie pojawiają się wymagania formalne, do których można zaliczyć sporządzenie listu przewozowego, podpisanie umowy z przewoźnikiem, ale także załatwienie ubezpieczenia dla przewożonych przesyłek. Ważne jest również opracowanie harmonogramu, według którego towary dotrą do odbiorców na czas.

Następnym krokiem w procesie transportowym jest przejęcie przesyłek przez przewoźnika i dostarczenie ich w określone w umowie miejsce. Po tym może on przekazać podpisane przez odbiorcę dokumenty do biura firmy spedycyjnej i na ich podstawie dokonać rozliczenia. 

Każdy etap procesu transportowego jest bacznie obserwowany przez spedytora. Dzięki skoncentrowaniu się na wszystkich elementach takiego przedsięwzięcia ma on możliwość wyłapania wszelkich błędów czy niedoskonałości, które zaistniały, a które dobrze byłoby zniwelować przy kolejnym zleceniu.

Organizacja procesu transportowego z firmą Stan Trans

Planowanie transportu jest zadaniem ważnym, a przy tym wymagającym doświadczenia. Lata praktyki w organizacji przewozów różnorakich towarów pozwalają przewidywać, co może okazać się największym wyzwaniem w danym zleceniu. Warto podkreślić, że każdy transport w spedycji jest traktowany indywidualnie. I nie jest to marketingowy frazes, gdyż każdy klient, każde zlecenie może się po prostu różnić – są rozmaite ładunki, destynacje, czas realizacji i inne czynniki, sprawiające, że do wszystkich przypadków należy podchodzić jednostkowo.

W firmie Stan Trans specjalizujemy się w organizacji transportów krajowych i międzynarodowych. Z przyjemnością zaplanujemy dla Ciebie przewóz dostosowany do Twoich wymagań i potrzeb – sprawnie i bezpiecznie. Zapraszamy do kontaktu!

Sprawdź

pozostałe wpisy

Jak wybrać przewoźnika w transporcie drogowym towarów?

Patrząc na to, jak wygląda sytuacja na rynku transportu, zapewne większość zleceniodawców zakrzyknie, że najważniejsza jest stawka. Oczywiście, stawka jest jak najbardziej istotna. To od niej zależy rentowność sprzedanych produktów. […]

05/12/2023 - admin

Zwolnienie odpowiedzialności przewoźnika przy niedostatecznym opakowaniu towaru

Czy przewoźnik ponosi odpowiedzialność za to, co się dzieje z powierzonym mu towarem? Jak najbardziej. Prawo przewozowe jasno określa, że przewoźnik jest odpowiedzialny zarówno za ubytek, utratę, jak i uszkodzenie […]

29/11/2023 - admin

kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym? Kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym?

Dla przeciętnego Polaka przewóz towarów za granicę naszego kraju będzie usługą międzynarodową. Jednak przedsiębiorca zajmujący się organizowaniem transportów drogowych musi jednak posługiwać się bardziej szczegółowymi przepisami, według których nie każdy […]

27/11/2023 - StanTrans_Admin

Czy kierowca może załadować/rozładować towar?

W naszej branży bardzo często spotykamy się z praktyką proszenia kierowcy o pomoc przy rozładunku lub o samodzielny rozładunek, bez wcześniejszego ustalenia z przewoźnikiem, że taka sytuacja będzie miała miejsce. […]

02/10/2023 - StanTrans_Admin