Odprawa celna – jak zrobić to poprawnie?

odprawa celna

Przewożąc towary właściwie każdym kanałem komunikacyjnym, trzeba liczyć się z możliwością wystąpienia konieczności dopełnienia procedury odprawy celnej. Zachodzi ona w momencie eksportu lub importu ładunków poza obszar Unii Europejskiej. Wyjątkiem są państwa, które należą do wspólnoty, ale nie stosuje się w nich dyrektyw podatkowych UE (np. Wyspy Kanaryjskie). Co jeszcze warto wiedzieć o odprawie celnej w transporcie międzynarodowym? Sprawdźmy!

Co to jest odprawa celna?

Wyjaśniając w najprostszy sposób, odprawa celna to procedura, podczas której przesyłki przewożone za granicę danego kraju są poddawane kontroli. Organy celne, które są za nią odpowiedzialne, sprawdzają zgodność towaru z normami celno-skarbowymi, a także dbają o pobranie właściwych opłat i podatków. 

Na rynku transportowym mamy do czynienia z różnymi rodzajami odpraw celnych. Czynnikami, które wpływają na specyfikę poszczególnych typów, są przede wszystkim rodzaje przewożonych towarów, ich przeznaczenie czy sposób transportu. Znajdziemy też rozróżnienie związane ze stopniem zaawansowania samej procedury celnej. W tym zakresie wyodrębniamy dwa najważniejsze rodzaje:

  • odprawa uproszczona, która ma zastosowanie przy towarach o niewielkich gabarytach i niskiej wartości. W tym przypadku sam proces odprawy jest realizowany szybciej i nie wymaga aż tylu dokumentów;
  • odprawa standardowa, zwykła – najczęściej stosowana, wymaga zebrania szczegółowej dokumentacji i dopełnienia wielu wymagań formalnych.

Gdzie odbywa się odprawa celna? Zwykle dokonuje się jej w urzędzie celnym zgodnie z lokalizacją firmy eksportera, natomiast może się zdarzyć, że będzie ona wykonywana w magazynie przewoźnika – taka procedura najczęściej ma miejsce przy odprawie uproszczonej.

Dokumenty potrzebne do odprawy celnej

W czasie każdej odprawy celnej trzeba będzie zadbać o zestaw wymaganych dokumentów. Ich lista może się różnić w zależności od specyfiki danego towaru, kraju pochodzenia lub celu transportu. Wśród najpopularniejszych dokumentów znajdziemy:

  • deklarację celną – jest to podstawowy dokumenty do odprawy celnej, który zawiera niezbędne informacje dotyczące konkretnego towaru;
  • fakturę – dzięki niej można ustalić wartość handlową przewożonego ładunku, są w niej też zawarte informacje o sprzedającym i kupującym;
  • list przewozowy – dla przewoźnika jest to bardzo ważny dokument, zawierający dokładne dane dotyczące towaru: jego rodzaj, wagę, objętość czy uwagi dotyczące sposobu pakowania;
  • certyfikaty – w zależności od tego, co jest przewożone, mogą być potrzebne certyfikaty jakości, certyfikaty higieny (np. przy transporcie leków czy kosmetyków), certyfikaty ekologiczne, weterynaryjne itp.;
  • potwierdzenie pochodzenia – regulacje różnych państw mogą wymagać dokumentu potwierdzającego miejsce, z jakiego pochodzą dane towary;
  • pozostałe – wśród innych dokumentów, jakie mogą być przydatne w odprawie celnej, znajdziemy wszelkie licencje, zezwolenia itp.

Odprawa celna krok po kroku

Kiedy wiemy już, na czym polega odprawa celna, warto przygotować się do jej przebiegu, tak aby nie pominąć żadnego ważnego elementu. Każdy przewoźnik chce, żeby transport towarów objętych cłem był wykonany sprawnie i bezproblemowo. W procesie odprawy celnej można zatem wyodrębnić pewne etapy:

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

  1. Przygotowanie dokumentów. To ważny moment, ponieważ poprawne uzupełnienie wymaganej dokumentacji to połowa sukcesu.
  2. Złożenie deklaracji celnej. To rodzaj formularza, który zawiera ważne informacje o przewożonym ładunku.
  3. Kontrola celno-skarbowa. W celu weryfikacji poprawności i prawdziwości przekazanych danych organ celny przeprowadzi kontrolę.
  4. Płatność należności. Po weryfikacji zgodności danych ze stanem faktycznym naliczana jest stawka pieniężna, jaką należy opłacić przed odbiorem towarów z kontroli celnej.
  5. Zwolnienie towaru. Na ostatnim etapie, po spełnieniu wszelkich wymogów prawnych, otrzymuje się zezwolenie na wywóz lub przywóz ładunku.

Znajomość procedury odprawy celnej może pomóc w sprawnym i w pełni legalnym transporcie towarów między państwami. Co więcej, odpowiednie przygotowanie do tego procesu daje szansę na terminowe wykonanie transportu, bez niepotrzebnych opóźnień. 

W polskiej firmie transportowej Stan Trans właśnie tak organizujemy przewozy – bezpiecznie i na czas! Jeśli chcesz zobaczyć, co i jak możemy dla Ciebie przetransportować, jeszcze dziś zaglądnij do naszej oferty.

Sprawdź

pozostałe wpisy

zarządzanie ryzykiem w transporcie międzynarodowym - co warto wiedzieć? Jak wygląda zarządzanie ryzykiem w transporcie międzynarodowym?

Transport międzynarodowy to ta branża, w której ryzyko jest elementem wpisanym w sposób nieodłączny ‒ praktycznie w każdą operację. Co na to wpływa? Czasem są to czynniki niezależne od człowieka […]

10/02/2025 - StanTrans_Admin

przewóz towarów na paletach Jak wygląda krajowy i międzynarodowy transport palet? 

Czy wiesz, że niektóre samochody wykorzystywane w transporcie mają takie wielkości, aby zmieściła się w nich konkretna liczba palet? Standaryzowane wymiary tych niepozornych przedmiotów, to niesamowite ułatwienie! Nic więc dziwnego, […]

03/02/2025 - StanTrans_Admin

Kluczowe czynniki wpływające na wycenę transportu przez firmę transportową

Pieniądze ‒ to temat rzeka również w branży transportowej. Wielu klientów chce jak najlepiej zrozumieć, dlaczego koszt danego przewozu jest taki, a nie inny. Dlaczego jedno zlecenie może być tańsze, […]

29/01/2025 - StanTrans_Admin

jakość w spedycji - ważny czynnik dotarcia do dużej liczby klientów Jakość w spedycji

W branży transportowej jesteśmy już od kilkunastu lat. Niestety nasze obserwacje pokazują, że w sporej jej części kuleje nie tylko poziom jakości obsługi klienta, ale i elementarne zasady bezpieczeństwa. W […]

30/12/2024 - admin