„Komunikacja? My w transporcie robimy, a nie w komunikacji!” Część 2.

no responses

Typy Osobowości

 

Już w antycznej Grecji Hipokrates uważał, że temperament to podstawowy sposób reagowania i ma wpływ na nasze zachowanie. W swoich pracach wskazał on cztery rodzaje temperamentów. Gniewni i gwałtowni otrzymali miano choleryków. Często demonstrowali swoją siłę, budząc lęk wśród najbliższych. Radośni optymiści, emanujący dobrą energią to sangwinicy. Kierowali się sercem i pogodnym nastawieniem. Flegmatykami określano osoby sztywne i powolne. Z kolei melancholicy postrzegani byli jako smutni pesymiści.

 

Daleko od starożytnej Grecji Aztekowie również, podzieli ludzi według ich zachowania. Do zobrazowania różnic użyli czterech żywiołów: ognia, powietrz, ziemi i wody. Domeną gwałtownych i wybuchowych zapaleńców był ogień. To przywódcy, wojownicy, którzy sięgali po najwyższe szczyty. Zdeterminowani i porywiści jak wiatr byli z kolei ludzie powietrza. Budowniczymi trwałości społeczeństwa czy wioski byli ludzie ziemi. Ich dzieła musiały przetrwać próbę czasu. Spokojni i niezawodni obserwatorzy to ludzie wody.

 

Różnicami w osobowości zajmowali się również Jung i Freud. William Moulton Marston w swoich pracach stworzył podstawy tak zwanego modelu DISC, jednak za jego ojca uważa się Waltera Clarka, twórcę analizy wektorowej zachowań. Model DISC swoja nazwę zawdzięcza pierwszym literą od słów Dominant Influential Steady Conscientious (z ang. dominujący, wpływowy, stały, sumienny). Różnice między osobowościami określa się następująco:

 • Osobowość dominująca cechuje się aktywnością w niesprzyjającym środowisku;
 • Osobowość inspirująca cechuje się aktywnością w sprzyjającym środowisku;
 • Osobowość stabilna cechuje się biernością w sprzyjającym środowisku;
 • Osobowość sumienna cechuje się biernością w niesprzyjającym środowisku.

 

Gdy przyjrzymy się wcześniejszym badaczom naszych osobowości, z pewnością ujrzymy analogię. W celu ułatwienia opisu model, DISC przypisał każdej z osobowości odpowiedni kolor:

 • Choleryk – Ludzie ognia – Osobowość dominująca – Czerwony;
 • Sangwinik – Ludzie wiatru – Osobowość inspirująca – Żółty;
 • Flegmatyk – Ludzie ziemi – Osobowość stabilna – Zielony;
 • Melancholik – Ludzie wody – Osobowość sumienna – Niebieski.

 

Idąc dalej do każdego z kolorów możemy przyporządkować szereg przymiotników:

 • Czerwony – rywalizujący; wymagający​, zdeterminowany​, o silnej woli​, zdecydowany;
 • Żółty – towarzyski​, zaangażowany​, entuzjastyczny​, ruchliwy​, otwarty​;
 • Zielony – troskliwy​, opiekuńczy​, empatyczny​, cierpliwy, wyciszony​;
 • Niebieski – ostrożny, precyzyjny​, rozważny, dociekliwy​, oficjalny​.

 

Czterech kierowców spotkało się na parkingu. Nie mieli zaplanowanego kolejnego załadunku i okazało się, że czeka ich dzień przestoju. Postanowili go wykorzystać i posprzątać auta. Czerwony od razu zakomunikował, jak ma wyglądać praca: od czego zaczynają, jakich środków używają i jaki ma być efekt. Oświadczył również, że pójdzie do skalpu i zrobi dla wszystkich zakupy, by na koniec mogli wspólnie zjeść posiłek i uczcić udany dzień, a reszta posprząta jego auto w tym czasie. Jak powiedział tak zrobił i ruszył do sklepu. Niebieski po krótkiej analizie dostępnych narządzi oraz środków chemicznych ruszył do pracy. Systematycznie zaczynał czyścić jeden element, kończył i dopiero wówczas przechodził do kolejnego. Żółty z wrodzoną radością rozpoczął pracę, ale szybko przypomniał sobie, że jeszcze nie opowiadał zielonemu, jak to Zbychu ładował w Berlinie i że w Berlinie teraz były targi, a jego szwagierka to jedzie na targi do Hiszpanii, a w ogóle to w Hiszpanii są super wina i ostatnio w Biedronce była promocja na korkociągi. Zielony pracował wytrwale słuchając żółtego, a nawet zostawiał na jakiś czas swoją pracę, by pomóc żółtemu. Żółty regularnie zrobił kilka rzeczy by znowu wrócić z nową historią do zielonego, który z kolei regularnie wracał wesprzeć żółtego w pracy. Czerwony po powrocie dynamicznie zapytał, dlaczego polecenie nie zostały wykonane, na co usłyszał od żółtego, że ten zaplanował już takie cyklicznie spotkania i zaczął o nich informować kolejnych kierowców.

 

Ta krótka historia jest oczywiście mocno przejaskrawiona, by przybliżyć różnice w działaniu poszczególnych kolorów. A jak wykorzystać wiedzę o osobowościach w praktyce? Początki niestety nie są łatwe, ponieważ bardzo trudno określić jaki dominujący kolor posiada osoba, z którą wchodzimy w interakcję. Wymaga to dużej praktyki, która przychodzi z czasem. Warto zastanawiać się nad kolorem, wszystkich osób z którymi rozmawiamy, pracujemy czy nawet najbliższych. Takie spostrzeżenia notować i w miarę możliwości wracać do nich, by zreifikować czy kolejne interakcje potwierdziły pierwotny wybór, czy mu zaprzeczyły. Z czasem zaczniemy coraz szybciej i trafniej dostrzegać pewne szczególne zachowania i schematy.

 

To co powinien zastosować spedytor we współpracy z kierowcą w danym dominującym kolorze? Poniżej kilka porad:

Czerwony kierowca – nie należy mu dokładnie planować pracy z podawanie wszystkich szczegółów. Potrafi sam zaplanować trasę, tylko na podstawie adresów załadunku i rozładunku. Jest w stanie sam ustalić godziny pracy zakładu, dogadać się z magazynierem itp. Wie co ma robić i zrealizuje zadanie, bez ciągłego sprawdzania jak idzie. Jeśli prosi o informację, to należy przekazać mu ją jak najszybciej, bo może się zdenerwować.

Żółty kierowca – zaplanuj mu dobrze trasę i upewnij się, że wszystko dobrze zrozumiał, a potem jeszcze raz się upewnij. Jak już będziesz miał pewność to możesz wysłuchać jego historii. Jeśli nie masz na to teraz czasu, poinformuj go o tym, a następnie ustal, kiedy oddzwonisz. On potrzebuje się wygadać, a w kabinie nie za bardzo jest z kim. Jego wrodzona otwartość może pozwolić na nawiązanie nowych owocnych kontaktów. Pozwól mu pogadać z magazynierem, wózkowym itp. Może załatwi ładowanie bez kolejki!

Zielony kierowca – jest miły i uprzejmy. Nigdy nie zrobi „akcji” na załadunku czy rozładunku, ale może nawiązać relacje, które z czasem zaowocuję. Jest często nie zdecydowany i nie potrafi podjąć decyzji. Nie zostawiaj mu ich! Zaplanuj dobrze trasę biorąc pod uwagę wszystkie zagrożenia i przekaż mu dokładne instrukcje. Z takim planem, tylko zdarzenia losowe mogą go powstrzymać przed jego realizacją.

Niebieski kierowca – kiedy wysyłasz mu plan do zrobienia upewnij się, że masz wszystkie informacje. Ulica muszą mieć numer, miejscowości kod pocztowy. Informacje o ładunku muszą być dokładne, bo inaczej dostaniesz telefon i wpis w liście przewozowym, że ilości czy waga się nie zgadzały. Nie marnuj mu czasu niekompletnymi informacjami, bo go to męczy. Jeśli sygnalizuje ci, że zagrożenie w realizacji planu, nie ignoruj go tylko dokładnie wysłuchaj i omów, a jest duża szansa, że unikniesz późniejszych problemów.

Drodzy kierowcy, analogiczne uwagi powinniście uwzględnić, przy komunikacji ze spedytorami. Pozwoli to wszystkim na efektywniejszą pracę i więcej spokoju. Temat kolorów i osobowości został poruszony w wielu publikacjach i zachęcam wszystkich do zgłębienia tematu, zarówno pod względem własnej osobowości, jak i współpracy z innymi.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

avatar

Zapytaj lub zamów on-line


Klienci o nas


 • Firma Stan-Trans Oddział w Łodzi od wielu lat realizuje zamówienia naszej firmy w zakresie transportu Niemcy-Polska. Nasza współpraca układa się bardzo pomyślnie. Głównymi atutami firmy są terminowe doręczenia powierzonych ładunków, kompetentna obsługa i rzetelna informacja na każdym etapie realizacji zlecenia. Nie odnotowaliśmy problemów z dostarczaniem ładunków. Firma Stan-Trans zapewnia fachową obsługę od momentu przyjęcia zlecenia, aż do chwili dostarczenia ładunku. Dzięki naszej współpracy jesteśmy spokojni o terminowy i bezpieczny transport. Według naszej opinii firma Stan-Trans jest partnerem godnym zaufania.

 • Z firmą transportową Stan-Trans współpracujemy już ponad 8 lat i z przyjemnością informujemy, że jest to niezwykle profesjonalny i zaangażowany kooperant, na którego możemy zawsze liczyć. Nasza współpraca dotyczy organizacji transportu materiałów budowlanych oraz domów modułowych. Od początku współpracy został nam przypisany opiekun, który szybko i profesjonalnie reaguje na każde zapytanie dotyczące spedycji krajowej i międzynarodowej.

 • Oferty, które otrzymujemy są kompleksowe i atrakcyjne finansowo. Bardzo ważnym aspektem naszej współpracy jest także elastyczność firmy Stan-Trans w zakresie terminów. Zarówno koordynatorzy jak i kierowcy są bardzo pomocni w całym procesie organizacji transportu, co sprawia, że współpraca z firmą Stan-Trans przebiega bez najmniejszego problemu i w miłej atmosferze. Z całą pewnością będziemy kontynuować podjętą współpracę i z pełną odpowiedzialnością polecamy firmę Stan-Trans jako profesjonalnego, skutecznego i wyjątkowo zaangażowanego partnera.

 • Terminowość, fachowość, a przede wszystkim bezpieczeństwo to zalety z jakimi mamy do czynienia w codziennej współpracy . Wysoko wykwalifikowana kadra pracownicza, którą cechuje zaangażowanie we współpracę oraz staranność zawodowa pozwala nam na podejmowanie się trudnych wyzwań w zakresie realizacji transportów intermodalnych. Pro aktywne podchodzenie do mogących pojawić się problemów to gwarancja na jaką możecie Państwo liczyć podejmując współpracę z firmą STAN-TRANS. Możemy polecić firmę STAN-TRANS jako dobrego i wiarygodnego partnera oferującego wysoki poziom usług.

 • Komunikacja między naszymi firmami przebiega bez zarzutów. Reakcja na nasze zapytania jest natychmiastowa, a firma Stan-Trans dostosowuje się od krótkich terminów zleceń, którymi nie mogą sprostać inne firmy. Firmę Stan-Trans wyróżnia także miła i życzliwa obsługa, kierowcy są często chwaleni przez naszych klientów. Doświadczenie i wysoki poziom umiejętności prezentowanych przez pracowników Stan-Trans pozwala nam z całkowitym przekonaniem polecić tę firmę.

 • Pracowników firmy Stan-Trans cechuje wysoki stopień profesjonalizmu. Jako klient i potencjalny zleceniodawca zleceń przewozu, otrzymujemy bardzo szybko stawki frachtowe potrzebne do kalkulacji cenowych. Oferty cenowe przygotowywane są niezwykle starannie. Pracownicy firmy Stan-Trans zawsze starają się znaleźć odpowiedni samochód na intersującej nas trasie przewozu; zawsze służą radą, pomocą i dobrym rozwiązaniem.

 • Przebieg każdego zlecenia przewozu jest monitorowany aż do samego miejsca rozładunku. Jest to bardzo komfortowa sytuacja dla każdego klienta. Na każde zapytanie o stawkę frachtową lub dostępność auta kończy się wysyłaniem przez nas zlecenia przewozu. Cieszę się, że mamy możliwość współpracy z Osobami, które cechuje wysoka kultura osobista, profesjonalizm, otwarcie na potrzeby klienta i uczciwość.

 • Firmę Stan-Trans Wojciech Staniek charakteryzuje solidność i terminowość realizacji powierzonych zleceń transportowych, jak również wysoki poziom organizacyjny i doskonały kontakt z klientem dzięki czemu świadczone usługi są na wysokim poziomie.
  Z pełną odpowiedzialnością i bez zastrzeżeń możemy polecić firmę Stan-Trans Wojciech Staniek jako rzetelnego i profesjonalnego partnera w zakresie usług transportowych. Od momentu nawiązania współpracy zlecenia były realizowane sprawnie i solidnie. Standardy obowiązujące w firmie w pełni spełniają nasze oczekiwania