Komunikacja cz. 4

no responses

Analizowaliśmy już komunikację w oparciu o fachowe teorie, co dało kilka wniosków i rekomendacji. Teraz chciałbym podzielić się z Państwem moimi prywatnymi spostrzeżeniami, popartymi jedynie doświadczeniem zdobytym wciągu całej mojej kariery operacyjnej.

 

„Potrzebuję to na szybko!”

 

A co w transporcie nie jest na szybko? Chociaż faktycznie zdarzają się takie sytuację, że potrzebujemy odpowiedzi natychmiast. Kierowca, który potrzebuje numeru załadunku, ponieważ ochrona nie chce go wpuścić na teren zakładu, a to blokuje wjazd innym kierowcą, którzy nie omieszkają barwnie skomentować całej sytuacji na CB-radiu, nie ma czasu na czekanie. Dlatego drogi spedytorze zepnij się, zostaw wszystko inne, koledze, który ma ważną sprawę powiedz, że za chwilę pogadacie i daj szybko odpowiedz kierowcy. Po co generować dodatkowe konflikty i uprzykrzać wszystkim dzień. A jeśli z jakiś przyczyn nie jesteś w stanie tego szybko zrobić, to daj kierowcy instrukcje na czas oczekiwania i zrób wszystko, żeby zakończyć sprawę.

Szybkość odpowiedzi jest również istotna w drugą stronę. Drogi kierowco, jeśli spedytor potrzebuje szybkiej informacji, to nie znajduj miliona wymówek, tylko daj odpowiedz. Ty w większości przypadków kontaktujesz się tylko ze swoim spedytorem. On z kolei ma cały sztab ludzi na głowie. Często informacje, o które prosi są informacjami, o które prosi zleceniodawca. W sytuacji, gdy nie chcą załadować lub rozładować auta, spedytor kontaktuje się z zleceniodawcą i próbuje przyśpieszyć operację. Więc skoro dzwoni i pyta czy już zaczęli działać, to daj mu znać. A jeśli zaczną, to nie zapomnij poinformować o tym spedytora. Unikniesz trzydziestu sześciu nieodebranych połączeń i jego pełnej irytacji.

 

„Za ile będziesz?”

 

Jeden z kierowców z którym współpracowałem, odpowiadał na to pytanie: „Jak Bóg da”. Ciężko przekazać taką informację zleceniodawcy, więc drodzy kierowcy, jeśli spedytor o nią prosi to postarajcie się o odpowiedz, ale bez angażowania siły wyższej. Wiem, że taka odpowiedz wiąże się z wieloma czynnikami, dlatego warto byście przekazali informację, ile jeszcze zostało kilometrów, ile macie jeszcze godzin jazdy, czy wychodzi wam jakaś pauza w między czasie oraz jaki macie plan. Dobrze czytasz drogi spedytorze, nie konkretną godzinę a zestaw informacji. Przecież jesteś wysokiej klasy specjalistą i z pewnością potrafisz sam określić ETA (estimated time of arrival; przewidywany czas przybycia). Będziesz miał wówczas świadomość wszystkich czynników, które mogą spowodować opóźnienie w planie. Jeśli natomiast masz tak dobrze i pracujesz z kierowcą, który wskaże ci konkretną godzinę, to nie bież jej za stałą kosmiczną. Kontroluj na bieżąco realizacje planu i wprowadzaj ewentualne zmiany. W trasie naprawdę może się zdarzyć wszystko, nawet korek.

 

„Mówiłem ci to, jak mogłeś zapomnieć?”

 

Mogę śmiało powiedzieć, że w transporcie dużo się dzieje i raczej nikt nie będzie ze mną polemizował w tym temacie. A skoro aż tyle się dzieje to łatwo o błędy w komunikacji. Drogi kierowco pamiętaj o tym, że spedytor ma na głowie nie tylko ciebie. Zazwyczaj każdy ze spedytorów prowadzi kilku lub kilkunastu kierowców, a zatem otrzymuje od nich dużą ilość informacji. Jeśli dla przykładu z jakiś przyczyny nie udało ci się zrobić pełnego zaplanowanego odpoczynku weekendowego to poinformuj o tym spedytora. I to nie przy okazji jak on akurat zadzwoni, tylko sam zadzwoń i opisz sytuację. A potem jeszcze wyślij smsa z powtórzeniem informacji. Dlaczego? A dlatego, że po twoim telefonie może od razu zadzwonić inny kierowca w jakiejś super, istotnej sprawie i najzwyczajniej twoja informacja zostanie przykryta kolejną. Jeśli wysłałeś smsa, spedytor może go na spokojnie odczytać lub potem do niego wrócić.

Drogi spedytorze to również tyczy się ciebie. Co prawda kierowca kontaktuje się tylko z tobą, ale nie siedzi przed biurkiem. Kierowcy sporą część swojego czasu poświęcają na prowadzenie pojazdu, gdybyś tego nie wiedział. Jeśli w takie sytuacji dzwonisz i coś z nim ustalasz to dobrze pod warunkiem, że używa on zestawu słuchawkowego lub głośnomówiącego. Zwróć jednak uwagę, że nie ma możliwości nigdzie zapisać waszych ustaleń. Prowadzenie pojazdu, w szczególności ciężarowego, wymaga dużego skupienia i kierowca może po prostu zapomnieć. A jak akurat trafisz na załadunek we Włoszech, podczas którego walczy on z połową magazynu, to masz jak w banku, że nici z waszych ustaleń. Wyślij podsumowanie, kierowca będzie mógł do niego wrócić, jak kurz opadnie.

 

Mógłbym tak jeszcze długo wskazywać przykłady, ale nie chcę cię zamęczyć drogi czytelniku. Mam nadzieję, że moje przemyślenia poprawią twoją komunikację i pozwolą uniknąć problemów i konfliktów. Z czasem pewnie dopiszę kolejną część, bo w transporcie nie ma nudy i przykłady zbierają się same 😉

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

avatar

Zapytaj lub zamów on-line


Klienci o nas


  • Firma Stan-Trans Oddział w Łodzi od wielu lat realizuje zamówienia naszej firmy w zakresie transportu Niemcy-Polska. Nasza współpraca układa się bardzo pomyślnie. Głównymi atutami firmy są terminowe doręczenia powierzonych ładunków, kompetentna obsługa i rzetelna informacja na każdym etapie realizacji zlecenia. Nie odnotowaliśmy problemów z dostarczaniem ładunków. Firma Stan-Trans zapewnia fachową obsługę od momentu przyjęcia zlecenia, aż do chwili dostarczenia ładunku. Dzięki naszej współpracy jesteśmy spokojni o terminowy i bezpieczny transport. Według naszej opinii firma Stan-Trans jest partnerem godnym zaufania.

  • Z firmą transportową Stan-Trans współpracujemy już ponad 8 lat i z przyjemnością informujemy, że jest to niezwykle profesjonalny i zaangażowany kooperant, na którego możemy zawsze liczyć. Nasza współpraca dotyczy organizacji transportu materiałów budowlanych oraz domów modułowych. Od początku współpracy został nam przypisany opiekun, który szybko i profesjonalnie reaguje na każde zapytanie dotyczące spedycji krajowej i międzynarodowej.

  • Oferty, które otrzymujemy są kompleksowe i atrakcyjne finansowo. Bardzo ważnym aspektem naszej współpracy jest także elastyczność firmy Stan-Trans w zakresie terminów. Zarówno koordynatorzy jak i kierowcy są bardzo pomocni w całym procesie organizacji transportu, co sprawia, że współpraca z firmą Stan-Trans przebiega bez najmniejszego problemu i w miłej atmosferze. Z całą pewnością będziemy kontynuować podjętą współpracę i z pełną odpowiedzialnością polecamy firmę Stan-Trans jako profesjonalnego, skutecznego i wyjątkowo zaangażowanego partnera.

  • Terminowość, fachowość, a przede wszystkim bezpieczeństwo to zalety z jakimi mamy do czynienia w codziennej współpracy . Wysoko wykwalifikowana kadra pracownicza, którą cechuje zaangażowanie we współpracę oraz staranność zawodowa pozwala nam na podejmowanie się trudnych wyzwań w zakresie realizacji transportów intermodalnych. Pro aktywne podchodzenie do mogących pojawić się problemów to gwarancja na jaką możecie Państwo liczyć podejmując współpracę z firmą STAN-TRANS. Możemy polecić firmę STAN-TRANS jako dobrego i wiarygodnego partnera oferującego wysoki poziom usług.

  • Komunikacja między naszymi firmami przebiega bez zarzutów. Reakcja na nasze zapytania jest natychmiastowa, a firma Stan-Trans dostosowuje się od krótkich terminów zleceń, którymi nie mogą sprostać inne firmy. Firmę Stan-Trans wyróżnia także miła i życzliwa obsługa, kierowcy są często chwaleni przez naszych klientów. Doświadczenie i wysoki poziom umiejętności prezentowanych przez pracowników Stan-Trans pozwala nam z całkowitym przekonaniem polecić tę firmę.

  • Pracowników firmy Stan-Trans cechuje wysoki stopień profesjonalizmu. Jako klient i potencjalny zleceniodawca zleceń przewozu, otrzymujemy bardzo szybko stawki frachtowe potrzebne do kalkulacji cenowych. Oferty cenowe przygotowywane są niezwykle starannie. Pracownicy firmy Stan-Trans zawsze starają się znaleźć odpowiedni samochód na intersującej nas trasie przewozu; zawsze służą radą, pomocą i dobrym rozwiązaniem.

  • Przebieg każdego zlecenia przewozu jest monitorowany aż do samego miejsca rozładunku. Jest to bardzo komfortowa sytuacja dla każdego klienta. Na każde zapytanie o stawkę frachtową lub dostępność auta kończy się wysyłaniem przez nas zlecenia przewozu. Cieszę się, że mamy możliwość współpracy z Osobami, które cechuje wysoka kultura osobista, profesjonalizm, otwarcie na potrzeby klienta i uczciwość.

  • Firmę Stan-Trans Wojciech Staniek charakteryzuje solidność i terminowość realizacji powierzonych zleceń transportowych, jak również wysoki poziom organizacyjny i doskonały kontakt z klientem dzięki czemu świadczone usługi są na wysokim poziomie.
    Z pełną odpowiedzialnością i bez zastrzeżeń możemy polecić firmę Stan-Trans Wojciech Staniek jako rzetelnego i profesjonalnego partnera w zakresie usług transportowych. Od momentu nawiązania współpracy zlecenia były realizowane sprawnie i solidnie. Standardy obowiązujące w firmie w pełni spełniają nasze oczekiwania