Jakie są kluczowe kwestie bezpieczeństwa w transporcie maszyn?

W firmie Stan-Trans jedną z usług w ramach transportu krajowego czy zagranicznego, jaką wykonujemy, jest transport maszyn. To dość skomplikowany proces, który wymaga szczególnej uwagi i planowania. Bezpieczeństwo jest priorytetem zarówno z punktu widzenia pracy operatorów, jak i jest ono istotne dla samego sprzętu i wysokiej jakości jego przewozu. Co zatem warto wziąć pod uwagę, zabierając się za transport maszyn?

Przygotowanie maszyny do transportu

Zanim maszyna pojedzie w świat, ważne jest, aby skrupulatnie sprawdzić jej stan techniczny. Jest to moment na znalezienie ewentualnych usterek, uszkodzeń, które w trakcie transportu mogłyby naruszyć bezpieczeństwo całego przewozu. W związku z tym, że transport maszyn jest wymagającym zadaniem, obowiązkowym będzie zabezpieczenie wszelkich ruchomych części maszyny. Ograniczy to możliwość ich przemieszczania się w trakcie jazdy, co zminimalizuje ewentualne uszkodzenia maszyny podczas transportu. Dla bezpiecznej podróży z maszyną ważne będzie też jej odpowiednie oznakowanie. Każdy uczestnik ruchu drogowego musi mieć świadomość, że dany transport dotyczy ciężkiego sprzętu, wobec którego kierowcy muszą zachować wyjątkową czujność. Taki ładunek ma bowiem wpływ na prędkość jazdy, ale i na zwrotność pojazdu. 

Transport maszyn rolniczych a wybór odpowiedniego środka transportu

Jakie maszyny można przewozić? Jednym z popularnych rodzajów są maszyny rolnicze. Wielu rolników sprowadza nowe maszyny do swoich gospodarstw, niejednokrotnie z zagranicy (np. z Francji), gdzie można je nabyć w dobrym stanie i przyzwoitej cenie. W zależności od tego, jaka to maszyna, dobiera się najbardziej odpowiedni pojazd, który przede wszystkim musi być dostosowany do ciężaru i wymiarów maszyny. Mniejsze egzemplarze zmieszczą się na lawetach, ale dla wielkich kombajnów znacznie lepsze będą niskopodwoziowe duże naczepy. 

W Stan-Trans oprócz tego, że właściwie dobierzemy pojazd do danej maszyny rolniczej, zapewniamy Ci wykorzystanie samochodu, który jest sprawdzony pod kątem stanu technicznego, jest odpowiednio i regularnie serwisowany, dzięki czemu masz pewność, że będzie bezpiecznym wyborem dla transportu Twojej maszyny.

transport maszyn rolniczych
transport maszyn rolniczych

Transport maszyn budowlanych

Innym typem maszyn, które niejednokrotnie wymagają przewiezienia z punktu A do punktu B, są maszyny budowlane. Rodzaj przewożonej maszyny ‒ czy to rolniczej, czy budowlanej ‒ a w związku z tym jej gabaryty, ma też wpływ na cennik takiej usługi. Na rynku za kilometr transportu maszyny płaci się obecnie od kilku do kilkunastu złotych.

Bezpieczeństwo podczas transportu maszyn z Anglii, z Niemiec czy z Francji

Nasza firma transportowa dość często wykonuje transport maszyn do Polski właśnie z tych trzech państw: Niemiec, Anglii oraz Francji. Bez względu na to, skąd sprowadzane są maszyny rolnicze lub budowlane, przewoźnicy utrzymują najwyższy poziom bezpieczeństwa. Chcąc zapewnić klientom Stan-Trans najlepsze możliwe doświadczenie współpracy przy transporcie maszyn, zwracamy uwagę na:

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

  • przestrzeganie przepisów drogowych: kierowcy muszą przestrzegać przepisów drogowych, szczególnie tych dotyczących przewozu ciężkich ładunków;
  • monitoring warunków drogowych: zmieniające się warunki drogowe mogą wpływać na bezpieczeństwo transportu. Należy więc monitorować pogodę i stan dróg, aby unikać potencjalnych zagrożeń;
  • szkolenie personelu: osoby odpowiedzialne za transport maszyn są w naszej firmie odpowiednio przeszkolone w zakresie bezpiecznego przewozu i obsługi ciężkiego sprzętu.

Postępowanie w przypadku awarii

Dobry plan usługi transportowej musi przewidywać sytuacje ekstremalne, takie jak awarie czy wypadki. Nie każda z nich zależy bezpośrednio od firmy transportowej czy przewoźnika, stąd dobrze jest mieć w zanadrzu:

  • plan awaryjny: nasza firma transportowa zawsze posiadać alternatywny plan działania na wypadek awarii lub innych nieprzewidzianych sytuacji,
  • wyposażenie awaryjne: pojazdy z kolei są wyposażone w niezbędne narzędzia i sprzęt, który umożliwia szybką reakcję w razie wystąpienia problemów.

Bezpieczeństwo w transporcie maszyn to nie tylko kwestia przestrzegania przepisów, ale również odpowiedzialności i świadomości ryzyka. Dzięki odpowiedniemu przygotowaniu i szkoleniu personelu, ryzyko wypadków i uszkodzeń da się znacząco zmniejszyć. Takiego działania możesz spodziewać się po firmie Stan-Trans. Przewozimy bezpiecznie i na czas!

transport maszyn rolniczych
transport maszyn rolniczych

Sprawdź

pozostałe wpisy

Jak organizowane są spedycje transportowe?

We współczesnej rzeczywistości, w której granice państw stają się coraz łatwiejsze do przekraczania, ważną rolę odgrywa logistyka. Spedycja transportowa jest podstawą tej branży i zapewnia sprawny przepływ towarów na całym […]

07/05/2024 - StanTrans_Admin

Jakie są kluczowe kwestie bezpieczeństwa w transporcie maszyn?

W firmie Stan-Trans jedną z usług w ramach transportu krajowego czy zagranicznego, jaką wykonujemy, jest transport maszyn. To dość skomplikowany proces, który wymaga szczególnej uwagi i planowania. Bezpieczeństwo jest priorytetem […]

30/04/2024 - StanTrans_Admin

drogowy transport towarów z Francji Transport na trasie Francja-Polska ‒ najważniejsze informacje

Francja, jako jeden z krajów Unii Europejskiej, wciąż znajduje się w czołówce destynacji, z którymi Polska prowadzi ożywioną relację transportową. Statystyki z rynku gospodarczego pokazują, że Francja jest naszym ważnym […]

23/04/2024 - StanTrans_Admin

Jakie są kluczowe zalety współpracy z profesjonalnym spedytorem w zakresie dostaw międzynarodowych?

W dzisiejszym, globalnym świecie, gdzie granice handlowe są coraz bardziej otwarte, transport międzynarodowy stał się niezwykle istotną gałęzią gospodarek wielu krajów. Firmy z różnych obszarów szukają sposobów na optymalizację swoich […]

09/04/2024 - StanTrans_Admin