Jak stoimy z paliwem?

Opinia na temat cen paliw w Polsce jest raczej u wszystkich taka sama – za wysokie! Jak jednak nasze ceny prezentują się na tle cen paliw w pozostałych krajach Europy?

Najpierw przeanalizujemy ceny w Polsce. Średnia cena brutto oleju napędowego w pierwszym kwartale wyniosła 4,87 zł. Oznacza to niestety duży skok w stosunku do lat wcześniejszych: pierwszy kwartał 2018 – 4,42 zł, 2017 – 4,39 zł.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie https://www.orlen.pl/PL/DlaBiznesu/HurtoweCenyPaliw/Strony/archiwum-cen.aspx?Fuel=ONEkodiesel&Year

Różnica jest więc znaczna. Co przyniesie kolejny kwartał? Czas pokaże, przed nami lato i kolejne podwyżki są zapewne nieuniknione. Na razie średnia wynosi 5,07 zł. Tutaj akurat nie odnotowaliśmy tak dużej różnicy jak przypadku pierwszego kwartału: 2018 – 4,84 zł, 2017 – 4,16 zł.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie https://www.orlen.pl/PL/DlaBiznesu/HurtoweCenyPaliw/Strony/archiwum-cen.aspx?Fuel=ONEkodiesel&Year

Zobaczmy teraz jak wyglądają ceny paliwa w Polce na tle innych krajów Europy. Poniżej zestawienie średnich cen brutto oleju napędowego w 2018 roku w krajach Europy.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie https://www.e-petrol.pl/notowania/rynki-zagraniczne/stacje-paliw-europa/on

Nie jest więc tak źle. Średnia cena w Polsce? to 5,14 zł. W porównaniu z Norwegią 7,00 zł, można by powiedzieć, że jesteśmy krajem „paliwem” płynącym.

Jak widać jednak na powyższym zestawieniu różnica pomiędzy najtańszym i najdroższym krajem wynosi ponad 2,5 zł zatem wiedza o aktualnych cenach paliw w krajach, w których planujemy wykonywać transporty jest niezbędna, ponieważ można bardzo dużo zaoszczędzić lub bardzo dużo stracić. Skalę możliwych oszczędności pokazują poniższe przykłady.

Przy transportach w relacjach Włochy-Francja, warto zatankować na terenie Francji. Różnica 0,24 zł na litrze przy tankowaniu 1200 litrów, daje oszczędność 288 zł. W skali roku i przy większej ilości aut, różnica zapewne będzie odczuwalna w budżecie.

Podobnie jest przy kursach do Skandynawii. Przed długim kursem na terenie Norwegii, rozsądnym będzie zatankować jeszcze w Szwecji. Różnica 0,48 zł, przy zatankowaniu 1200 litrów, da tym razem 576 zł oszczędności – dwukrotnie więcej.

Przed wyruszeniem w trasę warto zatem przeanalizować aktualne ceny paliw w krajach, w których będziemy wykonywać transport, bo może to dać ogromne oszczędności.

Sprawdź

pozostałe wpisy

Jak organizowane są spedycje transportowe?

We współczesnej rzeczywistości, w której granice państw stają się coraz łatwiejsze do przekraczania, ważną rolę odgrywa logistyka. Spedycja transportowa jest podstawą tej branży i zapewnia sprawny przepływ towarów na całym […]

07/05/2024 - StanTrans_Admin

Jakie są kluczowe kwestie bezpieczeństwa w transporcie maszyn?

W firmie Stan-Trans jedną z usług w ramach transportu krajowego czy zagranicznego, jaką wykonujemy, jest transport maszyn. To dość skomplikowany proces, który wymaga szczególnej uwagi i planowania. Bezpieczeństwo jest priorytetem […]

30/04/2024 - StanTrans_Admin

drogowy transport towarów z Francji Transport na trasie Francja-Polska ‒ najważniejsze informacje

Francja, jako jeden z krajów Unii Europejskiej, wciąż znajduje się w czołówce destynacji, z którymi Polska prowadzi ożywioną relację transportową. Statystyki z rynku gospodarczego pokazują, że Francja jest naszym ważnym […]

23/04/2024 - StanTrans_Admin

Jakie są kluczowe zalety współpracy z profesjonalnym spedytorem w zakresie dostaw międzynarodowych?

W dzisiejszym, globalnym świecie, gdzie granice handlowe są coraz bardziej otwarte, transport międzynarodowy stał się niezwykle istotną gałęzią gospodarek wielu krajów. Firmy z różnych obszarów szukają sposobów na optymalizację swoich […]

09/04/2024 - StanTrans_Admin