Jak stoimy z paliwem?

Opinia na temat cen paliw w Polsce jest raczej u wszystkich taka sama – za wysokie! Jak jednak nasze ceny prezentują się na tle cen paliw w pozostałych krajach Europy?

Najpierw przeanalizujemy ceny w Polsce. Średnia cena brutto oleju napędowego w pierwszym kwartale wyniosła 4,87 zł. Oznacza to niestety duży skok w stosunku do lat wcześniejszych: pierwszy kwartał 2018 – 4,42 zł, 2017 – 4,39 zł.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie https://www.orlen.pl/PL/DlaBiznesu/HurtoweCenyPaliw/Strony/archiwum-cen.aspx?Fuel=ONEkodiesel&Year

Różnica jest więc znaczna. Co przyniesie kolejny kwartał? Czas pokaże, przed nami lato i kolejne podwyżki są zapewne nieuniknione. Na razie średnia wynosi 5,07 zł. Tutaj akurat nie odnotowaliśmy tak dużej różnicy jak przypadku pierwszego kwartału: 2018 – 4,84 zł, 2017 – 4,16 zł.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie https://www.orlen.pl/PL/DlaBiznesu/HurtoweCenyPaliw/Strony/archiwum-cen.aspx?Fuel=ONEkodiesel&Year

Zobaczmy teraz jak wyglądają ceny paliwa w Polce na tle innych krajów Europy. Poniżej zestawienie średnich cen brutto oleju napędowego w 2018 roku w krajach Europy.

Źródło: Opracowanie własne na podstawie https://www.e-petrol.pl/notowania/rynki-zagraniczne/stacje-paliw-europa/on

Nie jest więc tak źle. Średnia cena w Polsce? to 5,14 zł. W porównaniu z Norwegią 7,00 zł, można by powiedzieć, że jesteśmy krajem „paliwem” płynącym.

Jak widać jednak na powyższym zestawieniu różnica pomiędzy najtańszym i najdroższym krajem wynosi ponad 2,5 zł zatem wiedza o aktualnych cenach paliw w krajach, w których planujemy wykonywać transporty jest niezbędna, ponieważ można bardzo dużo zaoszczędzić lub bardzo dużo stracić. Skalę możliwych oszczędności pokazują poniższe przykłady.

Przy transportach w relacjach Włochy-Francja, warto zatankować na terenie Francji. Różnica 0,24 zł na litrze przy tankowaniu 1200 litrów, daje oszczędność 288 zł. W skali roku i przy większej ilości aut, różnica zapewne będzie odczuwalna w budżecie.

Podobnie jest przy kursach do Skandynawii. Przed długim kursem na terenie Norwegii, rozsądnym będzie zatankować jeszcze w Szwecji. Różnica 0,48 zł, przy zatankowaniu 1200 litrów, da tym razem 576 zł oszczędności – dwukrotnie więcej.

Przed wyruszeniem w trasę warto zatem przeanalizować aktualne ceny paliw w krajach, w których będziemy wykonywać transport, bo może to dać ogromne oszczędności.

Sprawdź

pozostałe wpisy

Jak wybrać przewoźnika w transporcie drogowym towarów?

Patrząc na to, jak wygląda sytuacja na rynku transportu, zapewne większość zleceniodawców zakrzyknie, że najważniejsza jest stawka. Oczywiście, stawka jest jak najbardziej istotna. To od niej zależy rentowność sprzedanych produktów. […]

05/12/2023 - admin

Zwolnienie odpowiedzialności przewoźnika przy niedostatecznym opakowaniu towaru

Czy przewoźnik ponosi odpowiedzialność za to, co się dzieje z powierzonym mu towarem? Jak najbardziej. Prawo przewozowe jasno określa, że przewoźnik jest odpowiedzialny zarówno za ubytek, utratę, jak i uszkodzenie […]

29/11/2023 - admin

kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym? Kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym?

Dla przeciętnego Polaka przewóz towarów za granicę naszego kraju będzie usługą międzynarodową. Jednak przedsiębiorca zajmujący się organizowaniem transportów drogowych musi jednak posługiwać się bardziej szczegółowymi przepisami, według których nie każdy […]

27/11/2023 - StanTrans_Admin

Czy kierowca może załadować/rozładować towar?

W naszej branży bardzo często spotykamy się z praktyką proszenia kierowcy o pomoc przy rozładunku lub o samodzielny rozładunek, bez wcześniejszego ustalenia z przewoźnikiem, że taka sytuacja będzie miała miejsce. […]

02/10/2023 - StanTrans_Admin