Firma przewozowa czy spedycja – komu zlecić transport? Logistyka a spedycja
06/02/2023
Transport, spedycja, logistyka – czy to wszystko nie to samo? Przecież każde z określeń w pewnym sensie dotyczy przewozu towarów. No właśnie – w pewnym sensie, nie zawsze jest to jednak ten sam zakres. Oczywiście można trafić na firmę, która będzie zajmowała się tematem transportu kompleksowo, warto jednak wiedzieć, jakie są różnice między tymi konkretnymi pojęciami, które bierzemy dzisiaj na tapet!
Logistyka a spedycja
Być może kojarzysz powiedzenie, że marzenie bez określonych szczegółów i czasu jego realizacji nie może być nazwane celem. W logistyce i spedycji idziemy o krok dalej. Branżą, która zajmuje się planowaniem, ustalaniem precyzyjnych warunków transportu itd., jest logistyka. Spedycja natomiast zajmuje się wykonaniem takiego planu. Logistyka to zwykle teoria, a spedycja – realistyczne działanie. Czy zatem spedytor nie mógłby przejąć obowiązków logistyka i zanim weźmie się do organizacji transportu, wszystko skrupulatnie zaplanować? Sprawdźmy, czy to takie proste.
Czym zajmuje się logistyk?
Logistyka jest branżą dużo bardziej ogólną niż spedycja. Obejmuje różne obszary działania, a jednym z jej kluczowych celów jest usprawnienie funkcjonowania firm bez względu na ich profil tematyczny. Dlatego też logistyk może pracować zarówno w branży transportowej, ale i w produkcji, szeroko pojętych usługach czy handlu.
W obrębie kwestii związanych z transportem towarów logistyk ma konkretne zadania. Po pierwsze, dokładnie planuje i wizualizuje proces przewozowy: wybiera takie trasy przejazdu, aby transport był jak najbardziej efektywny, czyli dotarł na miejsce szybko i bezpiecznie. Dodatkowo ustala też czas przejazdu oraz środki transportu, których technologia pozwoli na optymalizację kosztów takiego przedsięwzięcia. W trakcie transportu kontroluje jego przebieg oraz koordynuje różne jego etapy, aby przesyłki docierały bez opóźnień i niespodziewanych błędów.
W pracy logistyka ważna jest wiedza zarówno z zakresu technologii transportu, jak i zarządzania czy ekonomii.
Obowiązki spedytora
Spedycja jest bardziej specjalistyczną częścią logistyki. W odróżnieniu od niej nie zatrzymuje się wyłącznie na teoretycznych aspektach związanych z planowaniem transportu. Spedytor organizuje takie projekty w praktyce. Przy okazji spoczywa na nim również większa odpowiedzialność za proces transportu towarów, w tym za różne kwestie prawne z nim związane. Spedytor w wachlarzu swoich obowiązków znajduje takie zadania jak: przyjmowanie zleceń, podpisywanie umów z klientami, organizacja pojazdów do danego transportu, wystawianie listów przewozowych oraz kompletowanie innych potrzebnych dokumentów. Najważniejszy wydaje się się jednak monitoring nadania, przewozu i ewentualnych przeładunków oraz rozładowania i dostarczania przesyłek. Zakres działania spedytora jest na tyle istotny, że takie stanowisko może pełnić wyłącznie osoba prawna.
Zorganizujemy dowolny
transport w 45 minut
lub krócej
Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.
Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.
Spośród kompetencji spedytora, które są niezbędne w jego pracy, warto podkreślić rozległą znajomość branży transportowej – od rozeznania w kwestii pojazdów i umiejętności dopasowania ich do przesyłki oraz warunków wybranej trasy, po rzetelne zorientowanie w temacie regulaminów, ustaw i innych aspektów prawnych.
Logistyk spedytor – wybór między teorią a praktyką?
Jak widać, to, czym zajmuje się spedytor nieco odbiega od obowiązków logistyka. Obaj specjaliści są jednak tak samo ważni w firmie organizującej transport. Ich zadania, mimo różnic, znajdują się niejednokrotnie w jednym punkcie wspólnym. W takich chwilach ważna jest przede wszystkim umiejętność współpracy i dążenie do tego samego celu, jakim jest przeprowadzenie procesu transportowego sprawnie, bezpiecznie i w sposób optymalny.
Kto przewiezie mój towar?
Logistyk zaplanuje, spedytor zorganizuje, a transport wykona… kierowca! Warto w tym temacie podkreślić jeszcze jedno istotne ogniwo procesu przewozowego, jakim jest firma transportowa. Skoro już wiadomo, kto jest w zapleczu organizacyjnym, trzeba pomyśleć o tych, którzy fizycznie dostarczą towar do odbiorcy. Na rynku możemy spotkać zarówno firmy logistyczne, firmy spedycyjne, jak i firmy przewozowe. Te ostatnie mogą jak najbardziej istnieć samodzielnie i wykonywać przewozy niezwiązane z transportem towarowym. Firmy spedycyjne natomiast współpracują z firmami transportowymi i nie działają w oderwaniu od ich funkcjonowania.
Może się też tak zdarzyć, że trafimy na markę, która kompleksowo podchodzi do tematu transportu towarów i określa się jako firma transportowo-spedycyjna.
Wybierając firmę, która dostarczy nasz towar z punktu A do punktu B, warto kierować się już poznaną terminologią. Dlaczego? Dobrze jest wiedzieć, jakie usługi znajdziemy w ofercie prezentowanej przez konkretnego przedstawiciela handlowego. Czy na przykład zlecając transport, nie trzeba będzie jeszcze szukać spedytora na własną rękę? Czy firma dysponuje odpowiednią flotą pojazdów, z których można dopasować właściwy samochód do naszego towaru? O te i inne szczegóły warto dopytać.
Jeżeli natomiast szukasz sprawdzonej firmy transportowej, która zajmie się przewiezieniem Twojego towaru – od początku do końca – tak, że o nic nie trzeba będzie się martwić, skontaktuj się z przedstawicielem Stan-Trans. Zapewnimy Ci sprawną obsługę, przekażemy niezbędne informacje, a towar przewieziemy szybko i solidnie!
Skorzystaj
z szybkiej wyceny
Skontaktuj się z naszymi sprzedawcami - otrzymasz oferte w 45 minut!