Co to jest tranzyt w transporcie towarów?

tranzyt towarów

Międzynarodowy transport towarów jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarczych. Dzięki niemu istnieje możliwość sprawnego rozprowadzania rozmaitych produktów na wszystkie kontynenty. Branża transportowa odznacza się własną, specyficzną terminologią, w której m.in. możemy spotkać się z określeniem „tranzyt”. Co to tak właściwie oznacza, że mamy transport w tranzycie, czym charakteryzuje się przewóz tranzytowy i jakie są jego rodzaje? Takim kwestiom przyjrzymy się bliżej w tym artykule.

Czym jest tranzyt?

W najprostszych rozumieniu z tranzytem mamy do czynienia, kiedy przewozimy ładunki z państwa A do państwa B przez terytorium kraju C. Określenie „w tranzycie” znaczy zatem tyle, że ten trzeci obszar jest jedynie pewnym etapem podróży, w którym nie dochodzi ani do załadunku, ani do rozładunku. W handlu międzynarodowym tranzyt jest kluczowym elementem biznesu.

Sama procedura tranzytowa jest podzielona na dwa rodzaje tego procesu:

  • tranzyt bezpośredni ‒ ma miejsce wówczas, gdy przewóz następuje z jednego państwa do drugiego jednym środkiem transportu, a w państwie trzecim ‒ tranzytowym ‒ nie ma tymczasowego składowania ładunku czy zmiany środka lokomocji;
  • tranzyt pośredni ‒ w tym przypadku na terenie państwa tranzytowego może wystąpić czasowe składowanie przewożonych towarów, ich dystrybucja na mniejsze transporty czy zmiana sposobu ich transportu.
mapa transportu tranzytowego
mapa transportu tranzytowego

Tranzyt wewnętrzny

Kiedy precyzyjniej zajmiemy się zrozumieniem definicji tranzytu, zauważymy, że jest nim każdy przewóz towarów między jednym urzędem celnym a drugim. W związku z tym, z tranzytem, tym razem wewnętrznym, możemy się spotkać w przypadku transportów towarów w ramach jednego państwa. Takie kraje jak Stany Zjednoczone czy Rosja mają ogromne terytorium i przejazd z jednego końca państwa na drugi to pokonanie sporego dystansu. W wielu przypadkach taki transport charakteryzuje się nie tylko dużymi odległościami, ale i różnymi środkami transportu drogowego, kolejowego, a nawet rzecznego.

Dla tranzytu wewnętrznego istotny jest rozwój infrastruktury w danym kraju. Utrzymane na wysokim poziomie autostrady, sieci kolejowe, a także porty okazują się niezbędne do sprawnego przewożenia towarów. 

T1 i T2

Przy okazji tranzytu wewnętrznego warto wspomnieć o procedurach przygotowanych przez Unię Europejską. Pierwsza z nich określa zasady przewozów towarów nieunijnych (T1) i jest to transport tzw. zewnętrzny, natomiast druga dotyczy przewozów towarów unijnych. W tym drugim przypadku mówimy o tzw. wewnętrznym tranzycie wspólnotowym (T2). Unijna procedura tego tranzytu jest precyzyjnie opisana w Unijnym Kodeksie Celnym. Co ważne, wspólnotowa procedura tranzytu (WPT) jest stosowana nie tylko na terenie państw członkowskich UE, ale i wśród państw EFTA, w Turcji, Republice Macedonii Północnej, Serbii, Wielkiej Brytanii i Ukrainie. 

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

W Polsce WPT jest jedną z trzech procedur stosowanych przy tranzycie towarów. Oprócz tego wykorzystuje się krajową procedurę tranzytu oraz procedurę TIR.

Opłata za tranzyt towarów

Sam tranzyt jest procedurą, która pozwala uniknąć opłat celnych czy podatkowych związanych z przewożeniem rozmaitych towarów na trasach transgranicznych. Organizując jednak transport międzynarodowy trzeba brać uwagę koszty związane z korzystaniem z infrastruktury tranzytowej w różnych państwach. Opłaty za autostrady czy korzystanie z portów to ważny element w machinie umożliwiającej swobodny przepływ towarów na danym obszarze. 

Zaplanuj tranzyt z firmą transportowo-spedycyjną Stan Trans!

Handel tranzytowy i przejazdy międzykrajowe to dla nas chleb powszedni. Doskonale znamy nie tylko politykę czy prawo transportowe rozmaitych krajów europejskich, ale i jesteśmy w stanie dobrać najlepsze trasy dopasowane do Twojego transportu. Bogata flota nowoczesnych pojazdów sprawia, że realizujemy zlecenia w możliwie najbardziej spersonalizowanej formie ‒ bezpiecznie i na czas. Skontaktuj się z nami, a wycenę przygotujemy dla Ciebie praktycznie od ręki. Do zobaczenia na trasie! 

tranzyt towarów
tranzyt towarów

Sprawdź

pozostałe wpisy

czy warto decydować się na transport ekspresowy? Czym jest transport dedykowany?

W dynamicznie rozwijającym się świecie logistyki, transport dedykowany wyłania się jako ważna usługa transportowa, która odpowiada na potrzeby szybkiej i niezawodnej dostawy. Jest to rozwiązanie dostosowane do specyficznych wymagań klientów, […]

10/06/2024 - StanTrans_Admin

Jak organizowane są spedycje transportowe?

We współczesnej rzeczywistości, w której granice państw stają się coraz łatwiejsze do przekraczania, ważną rolę odgrywa logistyka. Spedycja transportowa jest podstawą tej branży i zapewnia sprawny przepływ towarów na całym […]

07/05/2024 - StanTrans_Admin

Jakie są kluczowe kwestie bezpieczeństwa w transporcie maszyn?

W firmie Stan-Trans jedną z usług w ramach transportu krajowego czy zagranicznego, jaką wykonujemy, jest transport maszyn. To dość skomplikowany proces, który wymaga szczególnej uwagi i planowania. Bezpieczeństwo jest priorytetem […]

30/04/2024 - StanTrans_Admin

drogowy transport towarów z Francji Transport na trasie Francja-Polska ‒ najważniejsze informacje

Francja, jako jeden z krajów Unii Europejskiej, wciąż znajduje się w czołówce destynacji, z którymi Polska prowadzi ożywioną relację transportową. Statystyki z rynku gospodarczego pokazują, że Francja jest naszym ważnym […]

23/04/2024 - StanTrans_Admin