Co to jest tranzyt w transporcie towarów?

tranzyt towarów

Międzynarodowy transport towarów jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarczych. Dzięki niemu istnieje możliwość sprawnego rozprowadzania rozmaitych produktów na wszystkie kontynenty. Branża transportowa odznacza się własną, specyficzną terminologią, w której m.in. możemy spotkać się z określeniem „tranzyt”. Co to tak właściwie oznacza, że mamy transport w tranzycie, czym charakteryzuje się przewóz tranzytowy i jakie są jego rodzaje? Takim kwestiom przyjrzymy się bliżej w tym artykule.

Czym jest tranzyt?

W najprostszych rozumieniu z tranzytem mamy do czynienia, kiedy przewozimy ładunki z państwa A do państwa B przez terytorium kraju C. Określenie „w tranzycie” znaczy zatem tyle, że ten trzeci obszar jest jedynie pewnym etapem podróży, w którym nie dochodzi ani do załadunku, ani do rozładunku. W handlu międzynarodowym tranzyt jest kluczowym elementem biznesu.

Sama procedura tranzytowa jest podzielona na dwa rodzaje tego procesu:

  • tranzyt bezpośredni ‒ ma miejsce wówczas, gdy przewóz następuje z jednego państwa do drugiego jednym środkiem transportu, a w państwie trzecim ‒ tranzytowym ‒ nie ma tymczasowego składowania ładunku czy zmiany środka lokomocji;
  • tranzyt pośredni ‒ w tym przypadku na terenie państwa tranzytowego może wystąpić czasowe składowanie przewożonych towarów, ich dystrybucja na mniejsze transporty czy zmiana sposobu ich transportu.
mapa transportu tranzytowego
mapa transportu tranzytowego

Tranzyt wewnętrzny

Kiedy precyzyjniej zajmiemy się zrozumieniem definicji tranzytu, zauważymy, że jest nim każdy przewóz towarów między jednym urzędem celnym a drugim. W związku z tym, z tranzytem, tym razem wewnętrznym, możemy się spotkać w przypadku transportów towarów w ramach jednego państwa. Takie kraje jak Stany Zjednoczone czy Rosja mają ogromne terytorium i przejazd z jednego końca państwa na drugi to pokonanie sporego dystansu. W wielu przypadkach taki transport charakteryzuje się nie tylko dużymi odległościami, ale i różnymi środkami transportu drogowego, kolejowego, a nawet rzecznego.

Dla tranzytu wewnętrznego istotny jest rozwój infrastruktury w danym kraju. Utrzymane na wysokim poziomie autostrady, sieci kolejowe, a także porty okazują się niezbędne do sprawnego przewożenia towarów. 

T1 i T2

Przy okazji tranzytu wewnętrznego warto wspomnieć o procedurach przygotowanych przez Unię Europejską. Pierwsza z nich określa zasady przewozów towarów nieunijnych (T1) i jest to transport tzw. zewnętrzny, natomiast druga dotyczy przewozów towarów unijnych. W tym drugim przypadku mówimy o tzw. wewnętrznym tranzycie wspólnotowym (T2). Unijna procedura tego tranzytu jest precyzyjnie opisana w Unijnym Kodeksie Celnym. Co ważne, wspólnotowa procedura tranzytu (WPT) jest stosowana nie tylko na terenie państw członkowskich UE, ale i wśród państw EFTA, w Turcji, Republice Macedonii Północnej, Serbii, Wielkiej Brytanii i Ukrainie. 

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

W Polsce WPT jest jedną z trzech procedur stosowanych przy tranzycie towarów. Oprócz tego wykorzystuje się krajową procedurę tranzytu oraz procedurę TIR.

Opłata za tranzyt towarów

Sam tranzyt jest procedurą, która pozwala uniknąć opłat celnych czy podatkowych związanych z przewożeniem rozmaitych towarów na trasach transgranicznych. Organizując jednak transport międzynarodowy trzeba brać uwagę koszty związane z korzystaniem z infrastruktury tranzytowej w różnych państwach. Opłaty za autostrady czy korzystanie z portów to ważny element w machinie umożliwiającej swobodny przepływ towarów na danym obszarze. 

Zaplanuj tranzyt z firmą transportowo-spedycyjną Stan Trans!

Handel tranzytowy i przejazdy międzykrajowe to dla nas chleb powszedni. Doskonale znamy nie tylko politykę czy prawo transportowe rozmaitych krajów europejskich, ale i jesteśmy w stanie dobrać najlepsze trasy dopasowane do Twojego transportu. Bogata flota nowoczesnych pojazdów sprawia, że realizujemy zlecenia w możliwie najbardziej spersonalizowanej formie ‒ bezpiecznie i na czas. Skontaktuj się z nami, a wycenę przygotujemy dla Ciebie praktycznie od ręki. Do zobaczenia na trasie! 

tranzyt towarów
tranzyt towarów

Sprawdź

pozostałe wpisy

af1f47882439b7d58378233a5ff4d0f0ad3525db799744b5.jpg Czym różni się firma transportowa od firmy spedycyjnej?

Transport i spedycja to dwa pojęcia, które bardzo często są używane zamiennie, jednak nie jest to właściwe podejście. W rzeczywistości oznaczają one dwie różne dziedziny, które mimo branżowego podobieństwa mają […]

22/02/2024 - StanTrans_Admin

tranzyt towarów Co to jest tranzyt w transporcie towarów?

Międzynarodowy transport towarów jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarczych. Dzięki niemu istnieje możliwość sprawnego rozprowadzania rozmaitych produktów na wszystkie kontynenty. Branża transportowa odznacza się własną, specyficzną terminologią, w której m.in. […]

29/01/2024 - StanTrans_Admin

spedytor koordynujący załadunek towarów Jak wybrać spedycję?

Na naszym blogu zajmowaliśmy się już kryteriami wyboru dostawcy usługi transportowej, czyli przewoźnika. Ale przewoźnik nie jest jedyną opcją w tym kontekście. Możemy również skorzystać z usługi spedycji, która w […]

03/01/2024 - StanTrans_Admin

wzrost opłat drogowych w Niemczech Wzrost opłat drogowych dla ciężarówek w Niemczech w grudniu 2023

1 grudnia 2023 roku ‒ od tego dnia kierowcy samochodów ciężarowych podróżujący po niemieckich autostradach stoją w obliczu istotnych zmian. Nowe regulacje wprowadziły podwyżkę cen za korzystanie z autostrad (czyli […]

27/12/2023 - StanTrans_Admin