A PO CO WAM WARTOŚĆ TOWARU?

no responses
napis insured

Takie pytanie wielokrotnie padało z ust zleceniodawców usług transportowych pytanych przeze mnie o wartość towaru zleconego do transportu. A skoro takie pytanie pada regularnie to drogi zleceniodawco, śpieszę z odpowiedzią.

Wartość twojego towaru nie jest nam potrzebna do jakichś statystyk czy rozstrzygnięcia konkursu na „najdroższy towar”. Taka informacja jest nam potrzebna by zabezpieczyć twój interes. Tak, nie pomyliłem się – zabezpieczyć twój interes. Na trasie może się wydarzyć wiele rzeczy, jak na przykład wypadki, które mogą spowodować uszkodzenie lub zniszczenie towaru. Oczywiście przewoźnik będzie zobowiązany do pokrycia tych strat, pytanie tylko czy będzie w stanie zrealizować to z własnych środków, w satysfakcjonującym ciebie czasie. Najlepiej by owe roszczenie zostało pokryte z polisy Odpowiedzialności Cywilnej Przewoźnika (OCP). I tu mamy pierwszy problem.

W przypadku realizacji usługi przewozu na terenie Polski, Art. 80 Polskiego Prawa Przewozowego mówi o tym, że w razie utraty lub ubytku przesyłki, wysokość odszkodowania nie może przewyższać wartości towaru. Jeżeli zleceniodawca przekaże do transportu towar o wartości 500 000 EUR, a przewoźnik posiada ubezpieczenie jedynie na 300 000 EUR, to mamy 200 000 EUR potencjalnego problemu. Taką różnicę będzie trzeba egzekwować bezpośrednio od przewoźnika, ponieważ osłona ubezpieczenia ma ograniczenie. W przypadku małych i średnich przedsiębiorstw kwota o takiej wysokości może być trudna do odzyskania.

Jeśli zaś chodzi o transport międzynarodowy, to Art. 23 Konwencji CMR ogranicza odpowiedzialność przewoźnika za uszkodzony lub zaginiony towar do 8,33 SDR na 1 kg brakującej wagi brutto. Co to oznacza? To, że przewoźnik będzie zobowiązany wypłacić roszczenie zleceniodawcy, z tytułu zniszczonego lub zaginionego towaru, tylko w granicach określonych przez konwencję CMR. Lepiej zobrazuje to poniższy przykład.

 

Wartość towaru: 350 000 zł

Waga towaru: 5 ton

5000 kg * 8,33 SDR/kg = 41 650 SDR

41 650 SDR * 4,86 zł/SDR = 202 419 zł

Różnica 350 000 zł – 202 419 zł = 147 581 zł

 

Na powyższym przykładzie widać wyraźnie, że odpowiedzialność jest niższa niż faktyczna wartość towaru – u zleceniodawcy tworzy się strata! W takiej sytuacji drogi zleceniodawco, spedytor powinien zarekomendować ci ubezpieczenie CARGO. Jest to ubezpieczenie mienia klienta w transporcie, które chroni towar do pełnej wartości sumy ubezpieczenia. Dzięki CARGO moglibyśmy odzyskać różnicę wynikającą z ograniczonej odpowiedzialności.

Podsumowując drogi zleceniodawco, wartość towaru przewyższająca wysokość polisy ubezpieczeniowej przewoźnika (w transporcie krajowym) lub wartość towaru przewyższająca 8,33SDR/kg (w transporcie międzynarodowym) bez dodatkowego ubezpieczenia CARGO będzie skutkować koniecznością egzekwowania odszkodowania ze środków własnych przewoźnika (w transporcie krajowym) oraz środków własnych zleceniodawcy (w przypadku transportu międzynarodowego).  Sprawdzaj zatem zawsze wartość swojego towaru i zapoznaj się z wysokością OCP przewoźnika zanim zlecisz mu transport aby twój towar był w transporcie w pełni zabezpieczony.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

avatar

Zapytaj lub zamów on-line


Klienci o nas


  • Firma Stan-Trans Oddział w Łodzi od wielu lat realizuje zamówienia naszej firmy w zakresie transportu Niemcy-Polska. Nasza współpraca układa się bardzo pomyślnie. Głównymi atutami firmy są terminowe doręczenia powierzonych ładunków, kompetentna obsługa i rzetelna informacja na każdym etapie realizacji zlecenia. Nie odnotowaliśmy problemów z dostarczaniem ładunków. Firma Stan-Trans zapewnia fachową obsługę od momentu przyjęcia zlecenia, aż do chwili dostarczenia ładunku. Dzięki naszej współpracy jesteśmy spokojni o terminowy i bezpieczny transport. Według naszej opinii firma Stan-Trans jest partnerem godnym zaufania.

  • Z firmą transportową Stan-Trans współpracujemy już ponad 8 lat i z przyjemnością informujemy, że jest to niezwykle profesjonalny i zaangażowany kooperant, na którego możemy zawsze liczyć. Nasza współpraca dotyczy organizacji transportu materiałów budowlanych oraz domów modułowych. Od początku współpracy został nam przypisany opiekun, który szybko i profesjonalnie reaguje na każde zapytanie dotyczące spedycji krajowej i międzynarodowej.

  • Oferty, które otrzymujemy są kompleksowe i atrakcyjne finansowo. Bardzo ważnym aspektem naszej współpracy jest także elastyczność firmy Stan-Trans w zakresie terminów. Zarówno koordynatorzy jak i kierowcy są bardzo pomocni w całym procesie organizacji transportu, co sprawia, że współpraca z firmą Stan-Trans przebiega bez najmniejszego problemu i w miłej atmosferze. Z całą pewnością będziemy kontynuować podjętą współpracę i z pełną odpowiedzialnością polecamy firmę Stan-Trans jako profesjonalnego, skutecznego i wyjątkowo zaangażowanego partnera.

  • Terminowość, fachowość, a przede wszystkim bezpieczeństwo to zalety z jakimi mamy do czynienia w codziennej współpracy . Wysoko wykwalifikowana kadra pracownicza, którą cechuje zaangażowanie we współpracę oraz staranność zawodowa pozwala nam na podejmowanie się trudnych wyzwań w zakresie realizacji transportów intermodalnych. Pro aktywne podchodzenie do mogących pojawić się problemów to gwarancja na jaką możecie Państwo liczyć podejmując współpracę z firmą STAN-TRANS. Możemy polecić firmę STAN-TRANS jako dobrego i wiarygodnego partnera oferującego wysoki poziom usług.

  • Komunikacja między naszymi firmami przebiega bez zarzutów. Reakcja na nasze zapytania jest natychmiastowa, a firma Stan-Trans dostosowuje się od krótkich terminów zleceń, którymi nie mogą sprostać inne firmy. Firmę Stan-Trans wyróżnia także miła i życzliwa obsługa, kierowcy są często chwaleni przez naszych klientów. Doświadczenie i wysoki poziom umiejętności prezentowanych przez pracowników Stan-Trans pozwala nam z całkowitym przekonaniem polecić tę firmę.

  • Pracowników firmy Stan-Trans cechuje wysoki stopień profesjonalizmu. Jako klient i potencjalny zleceniodawca zleceń przewozu, otrzymujemy bardzo szybko stawki frachtowe potrzebne do kalkulacji cenowych. Oferty cenowe przygotowywane są niezwykle starannie. Pracownicy firmy Stan-Trans zawsze starają się znaleźć odpowiedni samochód na intersującej nas trasie przewozu; zawsze służą radą, pomocą i dobrym rozwiązaniem.

  • Przebieg każdego zlecenia przewozu jest monitorowany aż do samego miejsca rozładunku. Jest to bardzo komfortowa sytuacja dla każdego klienta. Na każde zapytanie o stawkę frachtową lub dostępność auta kończy się wysyłaniem przez nas zlecenia przewozu. Cieszę się, że mamy możliwość współpracy z Osobami, które cechuje wysoka kultura osobista, profesjonalizm, otwarcie na potrzeby klienta i uczciwość.

  • Firmę Stan-Trans Wojciech Staniek charakteryzuje solidność i terminowość realizacji powierzonych zleceń transportowych, jak również wysoki poziom organizacyjny i doskonały kontakt z klientem dzięki czemu świadczone usługi są na wysokim poziomie.
    Z pełną odpowiedzialnością i bez zastrzeżeń możemy polecić firmę Stan-Trans Wojciech Staniek jako rzetelnego i profesjonalnego partnera w zakresie usług transportowych. Od momentu nawiązania współpracy zlecenia były realizowane sprawnie i solidnie. Standardy obowiązujące w firmie w pełni spełniają nasze oczekiwania