Jak zabezpieczyć meble do transportu?
20/07/2025

Branża meblarska korzysta zarówno z transportu krajowego, jak i międzynarodowego, by sprostać wymaganiom produkcji i sprzedaży. Towar musi dotrzeć do odbiorcy w nienagannym stanie. Zarysowania czy wgniecenia są niedopuszczalne. Niektóre elementy są szczególnie narażone na uszkodzenia podczas przewozu. Sprawdzamy, jak zabezpieczyć meble do transportu, aby uniknąć strat.
Częściowy demontaż mebli przed przewozem
Zanim przewoźnik przystąpi do zabezpieczenia i wyniesienia mebli do naczepy, powinien sprawdzić, czy meble są częściowo zdemontowane. Tę część przygotowania zwykle wykonuje właściciel lub producent jeszcze przed przyjazdem ekipy transportowej. Należy bezwzględnie zdemontować wszystkie elementy, które wystają poza bryłę mebla i są narażone na uszkodzenie, np. gałki, uchwyty, nóżki, elementy ozdobne, szklane półki. Trzeba także wyjąć wszystkie szuflady, drzwiczki i ruchome półki. Podczas załadunku i transportu mogą się obluzować, wypaść lub uszkodzić wnętrze mebla.
Przy większych konstrukcjach, np. szafach, witrynach, łóżkach z zabudową, konieczne jest rozdzielenie mebla na korpusy, gdyż nie przewozi się ich w całości. Demontaż pozwala uniknąć pęknięć, skręceń i uszkodzeń połączeń. Tak przygotowany ładunek łatwiej zabezpieczyć i załadować bez ryzyka strat, co ma ogromne znaczenie niezależnie od tego, czy zlecany jest transport krajowy, czy międzynarodowy.
Sprawdzenie, czy meble są suche
Nawet niewielka wilgoć może podczas dłuższego przewozu spowodować uszkodzenie mebli, szczególnie jeśli w grę wchodzi materiał tapicerowany albo lakierowane drewno. Jeżeli meble były myte, należy odczekać, aż całkowicie wyschną Wilgoć uwięziona pod folią lub w kocach transportowych może doprowadzić do zacieków albo zapachu stęchlizny po rozładunku. Przewoźnik nie odpowiada za efekty wynikające z niewłaściwego przygotowania mebli przed odbiorem – dlatego ta kwestia leży po stronie właściciela.
Zabezpieczenie mebli do transportu materiałem ochronnym
Zlecając przewóz, wiele osób zastanawia się, jak zabezpieczyć meble do transportu, by nie doszło do ich uszkodzenia podczas załadunku i przewozu. Najczęściej stosowana folia zabezpieczająca meble to gruba folia bąbelkowa i stretch. Najpierw zabezpiecza się detale, np. narożniki i przeszklenia, folią bąbelkową. Następnie całość mebla owija się stretchem, który stabilizuje wcześniejsze zabezpieczenia i zapobiega otarciom oraz zabrudzeniom. To, czym zabezpieczyć meble, zależy od ich rodzaju, ale schemat jest zawsze podobny: ochrona szczegółów, potem całości.
Ułożenie mebli w naczepie
Podczas załadunku ekipa przewozowa kieruje się konkretnymi zasadami. Najpierw do pojazdu trafiają większe i masywniejsze elementy, które tworzą podstawę ładunku. Lekkie, ale delikatne meble, np. stoliki kawowe, fronty z szybą, szafki RTV, układa się powyżej lub oddziela specjalną przegrodą. W trakcie przewozu nie może się nic przesuwać. Niektóre elementy ustawia się pionowo, inne poziomo, zależnie od ich konstrukcji. Profesjonalny transport mebli wymaga więc doświadczenia nie tylko w samym przenoszeniu, ale też w rozplanowaniu przestrzeni w pojeździe, dlatego warto zlecić go doświadczonej firmie przewozowej, takiej jak nasza.
Zorganizujemy dowolny
transport w 45 minut
lub krócej
Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.
Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.
Zabezpieczenie mebli w transporcie pasami
Po rozmieszczeniu ładunku w aucie całość unieruchamia się za pomocą pasów do transportu mebli. Każdy większy mebel przypina się osobno, prowadząc pas przez stabilną część konstrukcji i mocno go naciągając. Taki sposób zapobiega przesuwaniu się elementów podczas jazdy, również na zakrętach czy nierównościach. W razie potrzeby stosuje się też maty antypoślizgowe i kliny.Przy większych zleceniach lub transporcie międzynarodowym wykorzystuje się platformy do transportu mebli, zwłaszcza gdy załadunek odbywa się windą lub wózkiem. Takie zabezpieczenie mebli do transportu pozwala dowieźć ładunek bez uszkodzeń, gotowy do montażu.
Przed transportem mebli należy sprawdzić, czy są suche i częściowo zdemontowane. Następnie zabezpiecza się detale, przeszklenia i inne wrażliwe elementy. Do pakowania używa się folii, kartonu, koców oraz platform. Jeśli chcesz mieć pewność, że meble nie ucierpią w transporcie, zleć go nam!