Zlecenie spedycyjne a zlecenie transportowe – jaka jest różnica?

Zlecenie spedycyjne a zlecenie transportowe - jaka jest różnica?

Decydując się na transport towarów, często nie zdajemy sobie sprawy z tego, ile formalności jest do załatwienia przy okazji organizacji takiego przedsięwzięcia. Wiedzę na ten temat posiada na pewno spedytor. Co zatem obejmuje zlecenie spedycyjne, a co zlecenie transportowe i jaka jest między nimi różnica? Rozwiejmy wątpliwości.

Zlecenie spedycyjne – krótka charakterystyka

Zlecenie spedycyjne jest prostszą wersją umowy spedycyjnej. Może przyjąć różną formę: telefoniczną, mailową, a nawet słowną, natomiast zaleca się, aby było sporządzone w wersji pisemnej. W chwili pojawienia się szkód i uchybień w trakcie transportu, jest to jedyny dokument, który może świadczyć o prawidłowej pracy spedytora. Zawiera ono wszystkie informacje potrzebne do zorganizowania danego transportu. W zleceniu spedycyjnym znajdziemy dane na temat kosztów i terminów płatności, rodzaju załadunku, zabezpieczeniu go itd.

Zlecenie transportowe – co to takiego?

Zlecenie transportowe odnosi się do usług transportu i jest zawierane między przewoźnikiem a zleceniodawcą. W zleceniu tym powinna się znaleźć informacja o tym, że jest to zlecenie transportowe (przewozu), dane o przysługującym wynagrodzeniu, terminach załadunku i rozładunku, rodzaj pojazdu oraz określenie praw i obowiązków stron zawierających zlecenie. 

Obowiązki spedytora i przewoźnika

Dla niektórych usługi transportowe i spedycyjne mogą wydawać się bardzo podobne. Istnieją jednak między nimi pewne różnice. Jedną z nich jest obowiązujący zakres stosowania. Zlecenie spedycyjne obejmuje wszelkie czynności towarzyszące organizacji transportu. Zlecenie transportowe z kolei dotyczy wyłącznie kwestii przewozu towaru.

Odpowiedzialność

W momencie uchybień z tytułu nienależytego wykonania usługi przewozu również pojawia się rozbieżność co do odpowiedzialności za szkody. W przypadku zlecenia spedycyjnego spedytor nie odpowiada za działanie wybranych przez siebie przewoźników czy następnych spedytorów (chyba że sam wykonuje transport, wówczas przechodzą na niego obowiązki przewoźnika). W zleceniu transportowym natomiast pierwszy przewoźnik bierze odpowiedzialność za każdego kolejnego. Mamy tutaj do czynienia z tzw. rozszerzoną formą odpowiedzialności. Warto dodać, że odpowiedzialność przewoźnika jest regulowana ustawą prawa przewozowego, natomiast rola spedytora jest kontrolowana Kodeksem cywilnym. Stąd też przewoźnik odpowiada za rezultat przewozu, czyli dostarczenie ładunku w określone miejsce, a spedytor  ponosi odpowiedzialność za „niezachowanie należytej staranności”.

Jak widać, dwie formy zlecania transportu ładunków z punktu A do punktu B są bardzo do siebie podobne jedynie z pozoru. Wnikliwa analiza ukazuje, czym różnią się zlecenia spedycyjne od transportowych.

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

Sprawdź

pozostałe wpisy

transport maszyny rolniczej Jak bezpiecznie transportować maszyny rolnicze?

Transport maszyn rolniczych to zadanie, które wymaga nie tylko odpowiedniego sprzętu, ale też doskonałej organizacji. Zanim pojazdy rolnicze wyruszą w trasę, warto poznać zasady, które wpływają na bezpieczeństwo i sprawny […]

05/05/2025 - Nikola

transport okien Jak przewozi się okna? Co wyróżnia transport stolarki okiennej?

Stolarka okienna to jeden z tych produktów, które wymagają szczególnego podejścia podczas przewozu. Delikatna konstrukcja i znaczne wymiary sprawiają, że transport okien stanowi duże wyzwanie logistyczne. W jaki sposób zabezpiecza […]

05/05/2025 - Nikola

kobieta kurier stojąca przy paczkach Kiedy warto wybrać transport dedykowany? 

Prowadzisz sieć aptek i musisz mieć pewność, że farmaceutyki trafią na półki na czas i w nienaruszonym stanie? W sytuacjach, gdy liczy się szybka reakcja i pełna kontrola nad przewozem, […]

04/05/2025 - Nikola

transport maszyny przemysłowej Jak zorganizować transport maszyn przemysłowych, o co zadbać?

Transport maszyn przemysłowych to zadanie, które wymaga doskonałego planowania, koordynacji. Ze względu na gabaryty, wagę i specyfikę ładunku nie wystarczy jedynie znaleźć pojazd o odpowiedniej ładowności. Jak wygląda taki transport […]

03/05/2025 - Nikola