Kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym?

kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym?

Dla przeciętnego Polaka przewóz towarów za granicę naszego kraju będzie usługą międzynarodową. Jednak przedsiębiorca zajmujący się organizowaniem transportów drogowych musi jednak posługiwać się bardziej szczegółowymi przepisami, według których nie każdy transport poza granicę Polski będzie uznany za międzynarodowy. Jak to możliwe?

Polska jest członkiem Unii Europejskiej, w związku z czym każdy transport pomiędzy naszym krajem a którymkolwiek krajem unijnym będzie traktowany jako transport wewnątrzwspólnotowy. Jest to rozróżnienie powstałe na kanwie ustawy związanej z podatkiem VAT.

Transport międzynarodowy ‒ co to jest?

Dla czynnego podatnika VAT doprecyzowanie definicji transportu międzynarodowego jest ważne, gdyż według polskich przepisów różne rodzaje transportu mają odmienne stawki podatku VAT. W przypadku transportu międzynarodowego jest to stawka 0% (pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów transportowych i celnych ‒ w zależności od tego czy mamy do czynienia z eksportem czy importem).

A zatem zgodnie z ustawą o VAT (konkretnie art. 83 ust. 3 pkt 1) transport międzynarodowy obejmuje przewozy na takich liniach:

  • Polska ‒ państwo poza UE,
  • państwo poza UE ‒ Polska,
  • państwo poza UE ‒ państwo poza UE,
  • państwo UE (nie Polska) ‒ państwo poza UE,
  • państwo poza UE ‒ państwo UE (nie Polska).

Warunkiem uznania trzech ostatnich punktów za transport międzynarodowy jest przebieg ich trasy przez Polskę.  

Obrazując nieco tę definicję, przytoczymy kilka przykładów tras eksportu bądź importu towarów, które za transport międzynarodowy można uznać. Są to np. przewozy towarów za granicę (eksport i import) między takimi państwami:

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

  • Polska ‒ Stany Zjednoczone,
  • Chiny ‒ Polska,
  • Niemcy ‒ Białoruś (przez Polskę),
  • Szwajcaria ‒ Estonia (przez Polskę).

Transport międzynarodowy dla polskiego przewoźnika

W codziennym jednak rozumieniu dla przewoźnika z Polski transportem międzynarodowym jest każdy transport poza granice naszego kraju (w tym do UE), czyli również przewóz towarów np. do Niemiec. W takiej sytuacji wymagana będzie licencja wspólnotowa na transport międzynarodowy, która upoważnia przewoźnika do świadczenia usług w transporcie krajowym, wewnątrzwspólnotowym (także kabotaż i cross-trade) oraz z krajami zrzeszonymi np. ze Szwajcarią.

Jak uzyskać licencję wspólnotową na transport międzynarodowy?

Kiedy przymierzamy się do poszerzenia usług transportowych na rynki zagraniczne i pozaunijne, wszystko należy przygotować poprawnie pod względem przepisów. Niezbędna może okazać się licencja na transport międzynarodowy. Aby uzyskać licencję wspólnotową, musisz mieć zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. O takie zezwolenie możesz wystąpić do starosty (lub prezydenta miasta), właściwego dla miejsca zamieszkania (lub prowadzenia działalności gospodarczej), albo do GITD. Kto wydaje licencje na transport międzynarodowy? Zajmuje się tym Główny Inspektorat Transportu Drogowego. To w tej instytucji musisz złożyć takie dokumenty jak wniosek, wykaz pojazdów czy potwierdzenie opłaty za wydanie licencji. Do uzyskania licencji na transport międzynarodowy niezbędne są także: osoba zarządzająca z certyfikatem kompetencji zawodowych, zaświadczenia o niekaralności przedsiębiorcy i osoby zarządzającej,  baza eksploatacyjna, dobra kondycja finansowa i prawna firmy, jej nienaganna reputacja, jak również posiadanie doświadczenia w transporcie krajowym oraz siedziba zlokalizowana na terenie UE. Więcej o licencjach transportowych znajdziesz w innym artykule na naszym blogu.

Pamiętaj, że oprócz faktu posiadania licencji na transport międzynarodowy, w każdym z pojazdów Twojej firmy powinien znaleźć się wypis potwierdzający taki dokument. Może o niego zapytać policjant w trakcie kontroli drogowej, straż graniczna czy inni funkcjonariusze. W razie braku wypisu, możesz otrzymać mandat.

Transport międzynarodowy do 3,5 tony

Z obowiązku posiadania specjalnych pozwoleń na transport międzynarodowy zwolnione są przedsiębiorstwa wykorzystujące pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej, która nie przekracza 2,5 tony. 

Od maja 2022 roku do obowiązku licencyjnego zostały dopisane pojazdy o dmc 2,5‒3,5 t, które wykonują transport międzynarodowy (wewnątrzwspólnotowy). Tak więc, jeśli Twoja firma dokonuje transportu międzynarodowego busem do 3,5 tony, również powinieneś posiadać zarówno zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencję wspólnotową oraz wypisy z licencji w każdym pojeździe.

Międzynarodowy transport ciężarowy w Stan Trans!

Transporty międzynarodowe to jedna z gałęzi usług, jakie oferujemy w Stan Trans ‒ przedsiębiorstwie od lat specjalizującym się w przewozach krajowych i zagranicznych. Co wyróżnia naszą firmę transportową? Bezpieczne i sprawne dostarczanie Twoich towarów do wyznaczonej destynacji. Chcesz dowiedzieć się więcej o warunkach współpracy z nami? Potrzebujesz wyceny? A może masz już konkretne zlecenie zagraniczne: transport do Anglii, Norwegii, Szwajcarii? Skontaktuj się z naszym konsultantem!

Skorzystaj

z szybkiej wyceny

Skontaktuj się z naszymi sprzedawcami - otrzymasz oferte w 45 minut!

kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym?
kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym?

Sprawdź

pozostałe wpisy

af1f47882439b7d58378233a5ff4d0f0ad3525db799744b5.jpg Czym różni się firma transportowa od firmy spedycyjnej?

Transport i spedycja to dwa pojęcia, które bardzo często są używane zamiennie, jednak nie jest to właściwe podejście. W rzeczywistości oznaczają one dwie różne dziedziny, które mimo branżowego podobieństwa mają […]

22/02/2024 - StanTrans_Admin

tranzyt towarów Co to jest tranzyt w transporcie towarów?

Międzynarodowy transport towarów jest jedną z ważniejszych gałęzi gospodarczych. Dzięki niemu istnieje możliwość sprawnego rozprowadzania rozmaitych produktów na wszystkie kontynenty. Branża transportowa odznacza się własną, specyficzną terminologią, w której m.in. […]

29/01/2024 - StanTrans_Admin

spedytor koordynujący załadunek towarów Jak wybrać spedycję?

Na naszym blogu zajmowaliśmy się już kryteriami wyboru dostawcy usługi transportowej, czyli przewoźnika. Ale przewoźnik nie jest jedyną opcją w tym kontekście. Możemy również skorzystać z usługi spedycji, która w […]

03/01/2024 - StanTrans_Admin

wzrost opłat drogowych w Niemczech Wzrost opłat drogowych dla ciężarówek w Niemczech w grudniu 2023

1 grudnia 2023 roku ‒ od tego dnia kierowcy samochodów ciężarowych podróżujący po niemieckich autostradach stoją w obliczu istotnych zmian. Nowe regulacje wprowadziły podwyżkę cen za korzystanie z autostrad (czyli […]

27/12/2023 - StanTrans_Admin