Kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym?

kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym?

Dla przeciętnego Polaka przewóz towarów za granicę naszego kraju będzie usługą międzynarodową. Jednak przedsiębiorca zajmujący się organizowaniem transportów drogowych musi jednak posługiwać się bardziej szczegółowymi przepisami, według których nie każdy transport poza granicę Polski będzie uznany za międzynarodowy. Jak to możliwe?

Polska jest członkiem Unii Europejskiej, w związku z czym każdy transport pomiędzy naszym krajem a którymkolwiek krajem unijnym będzie traktowany jako transport wewnątrzwspólnotowy. Jest to rozróżnienie powstałe na kanwie ustawy związanej z podatkiem VAT.

Transport międzynarodowy ‒ co to jest?

Dla czynnego podatnika VAT doprecyzowanie definicji transportu międzynarodowego jest ważne, gdyż według polskich przepisów różne rodzaje transportu mają odmienne stawki podatku VAT. W przypadku transportu międzynarodowego jest to stawka 0% (pod warunkiem posiadania odpowiednich dokumentów transportowych i celnych ‒ w zależności od tego czy mamy do czynienia z eksportem czy importem).

A zatem zgodnie z ustawą o VAT (konkretnie art. 83 ust. 3 pkt 1) transport międzynarodowy obejmuje przewozy na takich liniach:

  • Polska ‒ państwo poza UE,
  • państwo poza UE ‒ Polska,
  • państwo poza UE ‒ państwo poza UE,
  • państwo UE (nie Polska) ‒ państwo poza UE,
  • państwo poza UE ‒ państwo UE (nie Polska).

Warunkiem uznania trzech ostatnich punktów za transport międzynarodowy jest przebieg ich trasy przez Polskę.  

Obrazując nieco tę definicję, przytoczymy kilka przykładów tras eksportu bądź importu towarów, które za transport międzynarodowy można uznać. Są to np. przewozy towarów za granicę (eksport i import) między takimi państwami:

Zorganizujemy dowolny

transport w 45 minut

lub krócej

Nasz pracownik szybko przygotuje konkretną propozycję, a po jej akceptacji osobiście dopilnuje, by nic nie przeszkodziło w dostawie na umówiony czas.

Nagłe zlecenia nas nie zaskakują, bo jesteśmy dobrze przygotowani.

  • Polska ‒ Stany Zjednoczone,
  • Chiny ‒ Polska,
  • Niemcy ‒ Białoruś (przez Polskę),
  • Szwajcaria ‒ Estonia (przez Polskę).

Transport międzynarodowy dla polskiego przewoźnika

W codziennym jednak rozumieniu dla przewoźnika z Polski transportem międzynarodowym jest każdy transport poza granice naszego kraju (w tym do UE), czyli również przewóz towarów np. do Niemiec. W takiej sytuacji wymagana będzie licencja wspólnotowa na transport międzynarodowy, która upoważnia przewoźnika do świadczenia usług w transporcie krajowym, wewnątrzwspólnotowym (także kabotaż i cross-trade) oraz z krajami zrzeszonymi np. ze Szwajcarią.

Jak uzyskać licencję wspólnotową na transport międzynarodowy?

Kiedy przymierzamy się do poszerzenia usług transportowych na rynki zagraniczne i pozaunijne, wszystko należy przygotować poprawnie pod względem przepisów. Niezbędna może okazać się licencja na transport międzynarodowy. Aby uzyskać licencję wspólnotową, musisz mieć zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego. O takie zezwolenie możesz wystąpić do starosty (lub prezydenta miasta), właściwego dla miejsca zamieszkania (lub prowadzenia działalności gospodarczej), albo do GITD. Kto wydaje licencje na transport międzynarodowy? Zajmuje się tym Główny Inspektorat Transportu Drogowego. To w tej instytucji musisz złożyć takie dokumenty jak wniosek, wykaz pojazdów czy potwierdzenie opłaty za wydanie licencji. Do uzyskania licencji na transport międzynarodowy niezbędne są także: osoba zarządzająca z certyfikatem kompetencji zawodowych, zaświadczenia o niekaralności przedsiębiorcy i osoby zarządzającej,  baza eksploatacyjna, dobra kondycja finansowa i prawna firmy, jej nienaganna reputacja, jak również posiadanie doświadczenia w transporcie krajowym oraz siedziba zlokalizowana na terenie UE. Więcej o licencjach transportowych znajdziesz w innym artykule na naszym blogu.

Pamiętaj, że oprócz faktu posiadania licencji na transport międzynarodowy, w każdym z pojazdów Twojej firmy powinien znaleźć się wypis potwierdzający taki dokument. Może o niego zapytać policjant w trakcie kontroli drogowej, straż graniczna czy inni funkcjonariusze. W razie braku wypisu, możesz otrzymać mandat.

Transport międzynarodowy do 3,5 tony

Z obowiązku posiadania specjalnych pozwoleń na transport międzynarodowy zwolnione są przedsiębiorstwa wykorzystujące pojazdy o dopuszczalnej masie całkowitej, która nie przekracza 2,5 tony. 

Od maja 2022 roku do obowiązku licencyjnego zostały dopisane pojazdy o dmc 2,5‒3,5 t, które wykonują transport międzynarodowy (wewnątrzwspólnotowy). Tak więc, jeśli Twoja firma dokonuje transportu międzynarodowego busem do 3,5 tony, również powinieneś posiadać zarówno zezwolenie na wykonywanie zawodu przewoźnika drogowego, licencję wspólnotową oraz wypisy z licencji w każdym pojeździe.

Międzynarodowy transport ciężarowy w Stan Trans!

Transporty międzynarodowe to jedna z gałęzi usług, jakie oferujemy w Stan Trans ‒ przedsiębiorstwie od lat specjalizującym się w przewozach krajowych i zagranicznych. Co wyróżnia naszą firmę transportową? Bezpieczne i sprawne dostarczanie Twoich towarów do wyznaczonej destynacji. Chcesz dowiedzieć się więcej o warunkach współpracy z nami? Potrzebujesz wyceny? A może masz już konkretne zlecenie zagraniczne: transport do Anglii, Norwegii, Szwajcarii? Skontaktuj się z naszym konsultantem!

Skorzystaj

z szybkiej wyceny

Skontaktuj się z naszymi sprzedawcami - otrzymasz oferte w 45 minut!

kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym?
kiedy mówimy o transporcie międzynarodowym?

Sprawdź

pozostałe wpisy

czy warto decydować się na transport ekspresowy? Czym jest transport dedykowany?

W dynamicznie rozwijającym się świecie logistyki, transport dedykowany wyłania się jako ważna usługa transportowa, która odpowiada na potrzeby szybkiej i niezawodnej dostawy. Jest to rozwiązanie dostosowane do specyficznych wymagań klientów, […]

10/06/2024 - StanTrans_Admin

Jak organizowane są spedycje transportowe?

We współczesnej rzeczywistości, w której granice państw stają się coraz łatwiejsze do przekraczania, ważną rolę odgrywa logistyka. Spedycja transportowa jest podstawą tej branży i zapewnia sprawny przepływ towarów na całym […]

07/05/2024 - StanTrans_Admin

Jakie są kluczowe kwestie bezpieczeństwa w transporcie maszyn?

W firmie Stan-Trans jedną z usług w ramach transportu krajowego czy zagranicznego, jaką wykonujemy, jest transport maszyn. To dość skomplikowany proces, który wymaga szczególnej uwagi i planowania. Bezpieczeństwo jest priorytetem […]

30/04/2024 - StanTrans_Admin

drogowy transport towarów z Francji Transport na trasie Francja-Polska ‒ najważniejsze informacje

Francja, jako jeden z krajów Unii Europejskiej, wciąż znajduje się w czołówce destynacji, z którymi Polska prowadzi ożywioną relację transportową. Statystyki z rynku gospodarczego pokazują, że Francja jest naszym ważnym […]

23/04/2024 - StanTrans_Admin